BEMUTATKOZOM
Gyevnár Erika vagyok.
Megtiszteltetés számomra, hogy elkalandoztál oldalamra Kedves Olvasóm!
Valóban egy kalandozásra hívlak; a múlt poros polcain kutatva néhol mégis megcsillan egy név, egy homályos emlék: így, maga az egykori élet sejthető körvonalai bontakoznak ki az elsárgult papírlapokon...
Varázsütésre megindulnak a cirka lúdhegyű szavak, ódon bútorok illatát árasztva szét az emlékezetben... A fanyarkásan édes gondolatok ihletet kölcsönöznek a megismerhetetlen megismeréséhez. Átlépvén az időt, - elmozdul a tér, megnyílnak a falak s belépünk egy eddig ismeretlen történet közepébe...
Együtt. Az elmúlt tizenöt esztendőben elsajátított genealógiai tudásomat, hitvallásomat szeretném Eléd tárni, Neked adni...Amely az idők folyamán egyfajta "szerelemmé" nőtte ki magát bennem.
Jelenlegi témám a lőkösházi Vásárhelyi-Breda kastély család történeti bemutatása. Mert volt egy kastély, mert voltak tervek, álmok s ígéretek bőven, ami egy szempillantás alatt szerte foszlott...
Annyi maradt meg ebből csupán -, ami egy csodálatos, az elfeledettség homályában megbúvó család igaz története lett.
A névadóként elhíresült gróf BREDA család genealógiai értelmezése -, cselfalvi és lubóczi PULSZKY-ak rokoni kapcsolata - mellett, elsősorban a kézdivásárhelyi VÁSÁRHELYI család kap helyet lapjaimon,
- VÁSÁRHELYI PÁL ," A legnagyobb magyar mérnök" - akiről kevesen tudják, hogy - letűnt lőkösházi "atyafisági" emlékek kutatásai során derült ki - a letisztázott rokoni kapcsolat!
S nem utolsó sorban a hozzájuk szervesen kötődő ( házasság útján ) - a velük rokon családok:
A történelmi nagysággal bíró mácsai Csernovics - ok (Damjanichné), mácsai és kisoroszi gróf Csernovits Péter, a Csernovics lányok; Eszter,Erzsébet és Judit.
nagykállói Kállay - ék, világosi Bohus -ok,
Wekerle - ék, Horthy Miklósné, simándi Bánhidy- ak, némethi Damaszkin - ok, Ferenc Jószef hivatalos szeretőjeként Schratt Katalin, eleméri és ittebei Kiss Ernő,
Bajor Gizi, Csernovics (Kádár )Erzsébet, Latinovits..., és sorolhatnám még...
Végtelen hosszú volna felsorakoztani a nemes família összes családtagját - ( amit már egyébként megtettem egy hét és fél méteres családfa elkészítésével, több mint hatszáz személyével ) - ezért, következő lépésként - az egyes személyekre lebontott történetek elmesélésére vállalkoztam.
Hat év munkáját nyújtom át Neked, Kedves Olvasóm.
( 2010- től kezdve, és az azóta is zajló ( ! ) kutatásaim eredményei kerülnek oldalamra...) - a saját gondolataimmal... Ha alaposan olvasol és figyelsz, nem vázlatokat, vagy alapokat tartalmaznak az írások, hanem a folyamatosan változó genealógiai munka gyömölcseit. Mert a genealógiai kutatás sok hibát rejthet, amit rendszeresen javítani kell! Aki ért hozzá, tudja, mekkora munka húzódik meg mögötte, aminek soha sincs vége...
Hittel, szeretettel és rajongásig : a Tisztelt kézdivásárhelyi Vásárhelyi család Emlékének adózva a megismertetés oltárán.
A lőkösházi érdekeltségű Vásárhelyi család - aradi ágának - Mária Terézia által adományozott nemesi címere. Kelt Bécsben, 1754. május 27-én, amely újólag nyert nemesi levelet (armalist) is tartalmazott.
A - címer - Zsigray Zsolt címervésnök, a Jeruzsálemi Szentsír Lovagrend Magyarországi Helytartóságának és a Magyar Máltai Lovagok Szövetségének genealogusa, heraldikus és a British Múzeum tudományos munkatársa - szíves segítségével kerül bemutatásra.
Az eddigi "nyersanyagok" kerülnek feldolgozásra; bővebb, pontosabb és újabb adatokkal, - az eddigi hibákat korrigálva, vagy módosítva. A három évvel ezelőtti kutatási eredmények megváltoztatásával, - hiszen a genealógia folyton változó segédtudomány.
Ősi Vásárhelyi címer - változat 1780.
Az egykori Arad vármegyei nemesi család lőkösházi vonatkozással és kastéllyával együtt, amely a - trianoni békeszerződést - követően Békés megyéhez tartozik, méltán megérdemli, hogy örökre fent maradjon nevük, ha máshol nem is, - e lapok oldalain.
Értéket teremtve, értéküket megőrizve az utókor számára...(ami saját gondolat)
Gyula, 2010. december hava