Erzsébet osztrák császár és magyar királyné ( Sissi ) címere
Egy kuglóf illatú bécsi történet
...egy halovány utalás alapján kezdtem bele Katharina Schratt személyével kapcsolatos családtörténeti kutatásaimba. Érdekesnek tűnt a " híres királyi szeretők " között nyílvántartott Katalin - akit egyébként nem egyenesági rokonságban - de mindenképpen a kézdivásárhelyi Vásárhelyi családhoz (Arad-Lőkösháza) illendő sorolni.
Az ellentmondó forrásokat és a kusza szálakat kibogozva lejegyeztem a nem mindennapi "szerelmi háromszög" részleteit:
A lőkösházi kastély egykori építtetőjének; id.Vásárhelyi Jánosnak - Arad vármegye alispájának - egyik dédunokája:
Vásárhelyi Emília (1861-1929) történt házassága ; ( Arad, 1885. december hava ) némethi id. Damaszkin Istvánnal (1861-1933) - a Temes vármegyei földbirtokos, cs. és kir. huszárezredes, királyi testőrrel - a kiinduló pontja történetemnek.
A DAMASZKIN családról lassan valóban elfeledkezett a múlandónak bizonyuló történelem s akik még emlékezhettek rájuk...Pedig a szabadságharc idején magas rendfokozatú honvédtisztként szolgáltak a harctéren. Emília apósa és férjének nagybátyja ezért bizony hadbíróság elé került, - az após szerencsésen szabadult a várfogságból, viszont a nagybácsi Kufstein-ben megőrült.
A férj, - Damaszkin István egyik unokatestvére ; ittebei ifj. Kiss Miklós vette feleségül (1879) Katharina Schratt-ot, az akkori bécsi császári és királyi Burgtheater, az Udvari Színház üdvöskéjét, - későbbiekben I. Ferenc József Ő császári és királyi Fenség - hivatalos "barátnőjét."
Gustav Klimt: Auditorium a régi Burgtheather, Bécs- Historisches Museum der Stadt Wien
Katharina Schratt ( Baden bei Wien,1853.09.11-én született) - otthagyván Kiss Miklósért a színpadot, - hamarosan rá kellett jönnie, hogy a "jó párti" helyett egy nyakig eladósodott életművészhez ment hozzá, - hiszen már a mézeshetekben a férje hitelezői üldözőbe vették az ifjú párt...
Így semmit sem várhatott, még azt sem, hogy eltartsa őt és időközben megszületetett fiúcskájukat, Antalt. A házaspár külön élt, de nem váltal el soha. Újra a világot jelentő deszkákra lépett, az egekbe szökő adósságaikt miatt. Ekkor került a bécsi Udvari Színházhoz, a Hofburgtheater - ba.
Itt pillantotta meg előszőr Ferenc József császár a színésznőcskét, s 1886-ban írta első levelét és küldte első ékszerét - egy smaragd gyűrűt - Katalinnak.
.
Katharina Schratt
Ismeretlen festő, 1880. Bécs, Villa Hermes
"Dorotheum seit 1707"/www.dorotheum.com
{ A gyémántokkal és rubinokkal teli brosst - Köchert - a bécsi udvari kamara ékszerésze készítette 1890-1895. Katharina Scratt tulajdona volt. Elkelt az aukción 202.800 euróért! }
Közel harminc esztendeig tartott a " viszonyuk", amely különös és bensőséges kuglóf illatú csevegéssel telt, pótolva a jóízű bécsi társaságot... A császár természeténél és neveltetésénél fogva igen nehezen tudott kapcsolatokat teremteni, - még saját családjának a tagjaitól is távol tartotta magát. A császárné, aki sokkal intelligensebb és fantáziadúsabb volt, - nagyon jól ismerte ezt a problémát. De nem volt hajlandó sem a bécsi Burg-ban kitartani, amelyet "börtönnek" tartott, sem pedig tartalmatlan házasságában.
Erzsébet fiatalkori portréja, amely egykor a Schönbrunn-i kastélyban
Ferenc József dolgozószobáját díszítette
{a Habsburg család magántulajdona }
... innen folytatom ...
Forrás: My Studios.com Gallery
{http://www.mystudios.com/artgallery/G/Gustav-Klimt/Auditorium-in-the-Old- Burgtheater,-Vienna.html}
{http://www.elisabethdautriche.fr/?option=com_content&view=artcle&id=9%3Aphotos-familie&stemid=4&paged=7}
{http://www.vebidoo.de/kathrin+kandzia}