A gróf BREDA és a VÁSÁRHELYI család genealógiája - Gyevnár Erika tollából

A múlt poros polcain kutatva néhol mégis megcsillan egy név, egy homályos emlék...

 

 

        " Szent Angyalok vezessétek őket

                                    az Úr színe elé.”

 

 

                           varm-temes-158-_beniczky_cimer.jpg

 

 

Minden a régi: az öröm, a tisztelet, a ragaszkodás, a szeretet, a hála; csak egy nagyobb, egy boldogítóbb jelenség van: az isteni áldás, mely megsokasodott a földön a Wenckheim család által…

Ez a jutalmazó Isten áldotta meg a grófi családot ; s Ők,  kiket megóvott  az isteni Gondviselés, könnyezve és szívükben mélyen  megindulva  hálát  adtak a Mindenhatónak.

De a jutalmazó Isten, nem csak megáldotta őket; de olykor el is vette az édes örömmel viruló gyermekeiket, vagy unokájukat. Bútól, csapástól nem védve kedves kincseiket, a családi boldogságot; hogy lássák fiaikat és fiaiknak fiait…

„ Uxor  tua, vitis  abundans…”

Azon nemes szíveik oly korán megtanulták: együtt érezni a szenvedőkkel s abban találni örömet, ha a másik könnyeit letörölhetik. A mély vallásosság, az igazi műveltségük elmaradhatatlan következménye; s amit az Úr adott,  néha el is vette…

 

                           waldeck_valeria_200x_large.jpg

                                                   Waldeck Valéria grófnő

 

 

Egy családi tragédia húzódik meg Gróf Almásy Kálmánné  „üzenete”  mögött. Az utókor számára, örök mementóul, hiszen

egyik hőn szeretett unokája;  - aki leányának, gróf Almásy Máriának egyetlen fia volt -

beniczei  és  micsinyei  BENICZKY  István -nak  (1882-1909)  és  felesége,  pyrmonti   Waldeck  Valéria  Katalin  grófnőnek  (1886-1909)  állított  megrendülten  Emléket.

 

E szívszorító szavak olvashatóak   - Dunakeszin  -  a  - Nepomuki Szent János kápolnában - ( Amely, a  kápolna jobb oldalán található  jelenleg is.)

 

 S  valóban, egy mélyen elkeseredett nagymama;

személy szerint  - zsadányi  és  törökszentmiklósi  gróf  ALMÁSY Kálmánné, született gróf  Wenckheim  Stefánia (1837-1917) -  ( a gyulai és gyulavári Wenckheim uradalom örököseként, s általa,  házassága  révén  került  a  nagyméltóságú gróf  Almásy Kálmán ( 1815-1898) ,  illetve, későbbiekben az Almásy család tulajdonába;  * - egy tökéletes házasság, amely tetemes vagyont  hozott  az Almásyaknak -* )  -  

Stefánia emeltette eme Emléktáblát, aki, nem mellesleg -  a kápolna építésének egyik finanszírozója is volt egyben.

 

 

beniczky_istvan_es_waldeck_valeria_emlektabla_.jpg_1.jpg

" Örök  Emlékül  szeretett  unokámnak,  Beniczky  Istvánnak  és nejének  Waldeck  Valéria  grófnőnek, akik  1909.  november  14-én Singapoore  közelében  a  tengerben  26  és  23  éves  korukban. Bánatos   szívvel  özv. gróf  Almássy  Kálmánné.  Szent  Angyalok vezessétek  őket  az  Úr  színe  elé. " {2}

 

 

                                        beniczkey_istvan.jpg

                                           A legkedvesebb unoka: Beniczky István

 

 Egy másik szomorú családi esemény megörökítése is őrzi a kápolna falát:

" Legkedvesebb leányom, Cziráki Johanna emlékére, aki 1900. július 10-én 21 éves korában gróf Pejacsevich Alberttal szentségi házasságot kötött, s 1901. március 16-án az örök hazába költözött." Az emléktáblát a gyászoló édesanya, Czirákiné Gróf Almásy Erzsébet  - gróf Wenckheim Stefánia másik leánya - állíttatta. (A kápolna bal oldalán.)

 

A  francia  -  Seyne  postahajó -  Szingapúr  közelében  összeütközött  egy  másik  hajóval  - 1909. november 14 -én. A  hajóbalesetnek  egy  magyar  pár  is  áldozatául  esett.  Beniczky István  tiszaföldvári földbirtokos, és neje;  Waldeck Valéria grófnő.  A  pár  1908. július 11 -én, Tiszaroffon házasodott össze ( a Waldeck család birtokán) és nászútjukat töltötték, amikor a tragédia bekövetkezett.

 

 

                 picture-waldeck_gyorgy_kastelya.jpg

  Az esküvő helyszíne,  Tiszaroff- gróf Waldeck Valéria édesapja,Waldeck Frigyes János, - majd Valéria bátyja, Waldeck György Viktor kastélya{3}

 

 

Egy újsághír szerint 1909. november 14-e éjjelén a személyzet kivételével mindenki aludt a francia -  La Seyne -nevű postagőzösön, amikor

hatalmas robaj rázkódtatta meg a levegőt. Mindenki a fedélzetre sietett, és a kapitány nem győzte csillapítani az őrültek módjára ide s tovafutkosó utasokat. Az Onda gőzös ütközött össze a Seyne hajóval, amelyen léket ütött. Csakúgy tódult a víz a hajóba, amely menthetetlenül el volt veszve. Az utasok a vízbe ugrottak s egyre-másra az Onda felé igyekeztek, melynek matrózai tőlük telhetőleg segítették az utasokat hajójukra. A menekülést azonban főleg az tette lehetetlenné, hogy egész sereg cápa támadt az úszó emberekre, és valóságos vérfürdőt csinált a férfiak, asszonyok és gyerekek között. A Seyne néhány perc alatt elsüllyedt. A katasztrófának nyolcvannyolc emberélet esett áldozatul.” 

 

                            seyne9-1.jpg

                                 A francia postagőzös, a  - La Seyne - utolsó útja...{1}

 

" Egyik utolsó levelük szerint gyermekáldás előtt álltak s már hazafelé készültek."...

 

                             seyne2-1.jpg

                                            Az utazás még boldog pillanatai...{1}

 

 

... "A homoki birtok 1866 után került a beniczei és micsinyei Beniczky család tulajdonába. Beniczky Géza, István  fia tragikus halála után egy 1912-ben létrehozott alapítványnak engedte át a homoki kúriát és a birtokot. A Fehérkereszt Gyermekszanatórium kezelte az alapítványt. Egy gyermekszanatóriumot kívántak létrehozni, de az 1. világháború miatt nem sikerült ezt megvalósítani. 1919-ben a Frim Jakab által alapított Szeretet Szövetség elmebetegek számára „menházat” hozott létre, mely ápoltjainak egy részét Homokra költöztette. Az 1920-as évek elején az Országos Gyermekvédő Liga kezelésébe került az alapítvány, majd a Sopron vármegyei Lorettomból elmenekülő Congregatio Scholarum Christianum (Magyar Iskolatestvérek Szerzetesrend) kapott Homokon menedéket a Katolikus Patronázs jóvoltábó. 1924-ben nyitották meg a rend első magyar nyelvű noviciátusát Beniczky Fiúotthon néven. Lakói elemi, polgári és ipari iskolai képzést (lakatos, bádogos, kovács, asztalos, cipész, nyomdász és könyvkötő) kaptak. A 200 katasztrális holdnyi földterületen gazdálkodva szinte teljesen önellátóak voltak a bentlakók. 1928-29-ben épült fel az új, emeletes internátus. A 2. világháború alatt hadikórházat rendeztek be az épületben, de 1945 után a rend folytatta a munkáját. Azonban 1950-ben államosították az intézményt, és neve Állami Gyógypedagógiai Fiú Foglalkoztató Intézetre módosult. 1966-ban, amikor az intézményben kisegítő osztályokat is létrehoztak Kisegíto, Foglalkoztató Iskola és Nevelőotthon néven, gyökeresen megváltozott az egykori kúriaépületének arculata is. Díszeit leverték, tornyainak tetejét lebontották az átalakítás-bővítés során. Az 1991-től  mezőgazdasági speciális szakiskolaként is tevékenykedik az intézmény, Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Általános Iskola Speciális Szakiskola és Diákotthon néven. Érdekes adat, hogy csak 1994-től koedukált az iskola, amely ettől az évtől óvodai csoportot is indított. Az intézmény 2004-ben vette fel Révay György nevét."

 

 

Érdekesség: Az  egykori  kétegyházi  Almásy  uradalom " templom kertjében " régóta pihen egy szoborcsoport.                                             A hajószerencsétlenségben elhunyt Beniczky István édesanyja; Beniczky Gézáné született, gróf Almásy Mária Jozefa Stefánia Emilia Borbála 1893. október 3-án elhunyt Kétegyházán, az Almásy kastélyban. Amikor Isten magához szólította Almásy Máriát, két apró gyermeke - István és Mária (Minka) - mélységes gyászában az apjuk mellett, csak nagymamájuk bánata lehetett erősebb. Valószínűleg, gróf Wenckheim Stefánia megbízására készítette el  -  Zala György szobrászművész  - gyönyörű alkotását az  elhunyt, ifjú édesanyja emlékére.

 

            " ... sose kérdezd kiért szól a harang érted szól. " (J.D.)

 

 Gyevnár Erika

Forrás: Kósa Károly: A Tiszától az óceánig (Titanic-legendák),  Verseghy Ferenc Könyvtár, Szolnok,  www.geni.comwww.messageries-martines.org/seyne.htm - {1}" Photo Collection P. Ramone ", Almásy genelógia, {2}Emléktáblák adatbázisa,- Kölcsey Ferenc Városi Könyvtár, Dunakeszi: www.dkvk.hu, {3}műtárgy.com-www.mutargy.com, Adat egyeztetés: PIM-Magyar főnemesség genealógiája-Gudenus János

 



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 157
Tegnapi: 65
Heti: 456
Havi: 1 854
Össz.: 449 698

Látogatottság növelés
Oldal: Wenckheim Stefánia unokájának tragédiája; Beniczky Istvánra emlékezve
A gróf BREDA és a VÁSÁRHELYI család genealógiája - Gyevnár Erika tollából - © 2008 - 2024 - countess.hupont.hu

A HuPont.hu ingyen weboldal szerkesztő mindig ingyenes. A weboldal itt: Ingyen weboldal

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »