Első rész
...A Pulszky - Breda család történetét szeretném még feszegetni, hiszen egy lassan valóságossá váló, eddig ismeretlen "családi-kapcsolódás" területére tévedtem általuk. Új utakra, új gondolatokra serkent a felismerése annak a ténynek, hogy általam - Tisztelt Olvasóm - kinyithatod a könyvet, amely a BREDA családról szól...
... a Pulszky gyerekek bemutatásánál nem az időrendiség alapelvét fogom követni:
Mert bevallom, van kedvencem. Aki mellesleg már egy generációval később születik, mint unoka.
Márkus Emília színésznő és ifj. Pulszky Károly ( Charlie) második gyermekeként.
PULSZKY ROMOLA
Budapest,1891.02.20. - Párizs,1978.06.8.
/www.olgasha.deviantart.com/Romola-173489361/
Édesanyja, MÁRKUS EMÍLIA (1860-1949) a századforduló táján Jászai Mari mellett a Nemzeti Színház híres tragikájaként és leghíresebb színésznőjeként ifj. Pulszky Károly (1853-1899) felesége lett.
/www.mkdsz1.freeweb.hu/arch0509.htm/
- " MÁRKUS EMÍLIÁBÓL P. MÁRKUS "-
" A fiatal színésznő, már családi indíttatása okán is a legjobb társaságok köreiben mozog a színházon kívül. Szinte természetesnek tekinthető, hogy igen gyorsan feleségül kérik, mégpedig a finom társaságok egyik legkellemesebb, legkultúráltabb ifjú tagja, PULSZKY KÁROLY ( 1853 -1899 ), a kitűnő művészettörténész a kérője. Pulszky ekkoriban az Országos Képtár fiatal igazgatója. Esküvőjüket 1882. júniusában tartják, és nászútra Olaszországba mennek. Márkus Emília ekkor hagyja el az országot először életében. Hazatérve pedig az ifjú pár a Tudományos Akadémia épületében kap lakást, Arany János szomszédságában. Az akkor már agg költőóriás nemsokkal halála előtt még fogadja az ifjú párt, az új szomszédékat."
- " GAZDAGSÁG ÉS POMPA ESZTENDŐI " -
"Az idővel gazdagon, műkincsekkel pazarul és bőkezűen berendezett otthonukban élénk társadalmi élet zajlik. Megfordul náluk Jókai,Csiky Gergely, Gyulai Pál, és egykori vendégük Ambrus Zoltán,Herczeg Ferenc is. A kor legkiválóbb festői festik meg ekkoriban arcképét.Temple János Desdemona jelmezében készít egy egész alakos képet róla, s gyakorta ugyanebben a jelmezben lép a társaság elé, a kép mögül előlépve, kissé zavarba ejtve a nézőközönségét, és a megelevenedett festmény benyomását keltve. Feszty Árpád, a körkép festője portrait-t készít róla, akár csak Innocent Ferenc, Ferraris Artúr, Rippl Rónai József. Rippl egyébként Diadora de Bardi címet adja pasztellképének. Ám a Strobl Alajos által készített mellszobra a II.Világháború során elpusztult, csak fényképen maradt fenn. Lakásuk európai hírű műkincsek otthona. Épp ez a messzeföldön híressé lett gazdagság fordult visszájára idővel. Ugyanis külföldi képvásárlásai kapcsán, melyet a Magyar Államkincstár megbízásával végez, megvádolják hűtlen kezeléssel és a nyomozás megindításáig vizsgálati fogságba helyezik Pulszky Károlyt."
- " MÁRKUS EMMA MAGÁNÉLETI VÁLSÁGA " -
" Amikor tehát férjét Pulszky Károlyt megvádolják, Márkusnak már mind a két lánya megszületett" - TESSA és ROMOLA - " és bár zsenge gyermekkorban vannak, édesanyjukat sokan a válásra próbálják rávenni. Ő hajthatatlan és a bajban lévő ura mellett végig kitart. El kell hagyniuk az akadémiai lakást, és sok tárgytól is megválnak egy-egy aukció során, másokat ismerősöknek adnak el, hogy valamennyire pótolni lehessen a kiesett nem kevés jövedelmet.Beköltöznek átmenetileg a Royal szálló bérházának egyik lakásába. Pulszkyt ugyan szabadon engedik, de egy magas kártérítési összeget állapítanak meg. Ekkor válnak megigazán a műkincsek nagy részétől, sőt Márkus személyes tárgyai, ékszerei, bundái is kellenek az adósság rendezéséhez. Pulszky idegei felmondják a szolgálatot, és emberileg is teljesen összetörten egy németországi szanatóriumba távozik a feljavulás végett. Néhány hónapnyi kezelés nem vezetett eredményre, s Pulszky távol családjától, országától öngyilkosságot követett el. Márkus Emília özvegyen maradt, két lányával."
Hans Temple( 1857-1931 ): Pulszky Károly arcképe,1884.
Magyar Nemzeti Múzeum
http://upload.wikimedia.org./wikipedia/commons/7/7f/Temple_Portrait_of_károly-pulszky-1884.jpg
Felhasznált irodalom:Márkus Emilia Életrajza-
www.szineszkonyvtar.hu/contents/k-o/markusselet.htm , Bővebben: Fehér Ildikó -www.artmagazin.hu/artmagazin_hirek/pulszky_karoly_a_szepmuveszeti_muzeum_megalmodoja_1_resz.1272.html