" A legmagasabb, mit a földön elérhetünk, azon öntudat, hogy mindig magas cél után törekedünk! " ( báró Eötvös József)
Negyedik rész
Damjanichné örök barátságot kötött a - lőkösházán is birtokkal rendelkező -Vásárhelyi özvegyekkel - "Julival és Tuttival" - , ahogyan, néhai férje nevezte őket utolsó, - feleségének szóló leveleiben az aradi vár fogságából... Kiderül belőlük, hogy a hozzájuk intézett, személyes hangvételről tanúskodó megszólítás minden bizonnyal szoros, bensőséges családi kapcsolatra utal.
Amíg a szurony volt a " kormánypálca ", a vas és kötél a " nemzet fegyelmezője " ; kegyelettel csak titokban áldozhattak férjeik emlékének.
1861 -ben, midőn a legelső rövid lélegzethez jutott a megdermedt közélet, a jóság, a szeretet, az áldás melegét árasztva szét a fásult társadalomra ; - megalakították a " MAGYAR GAZDASSZONYOK ORSZÁGOS SZÖVETSÉGÉT ".
mácsai Csernovics Emília özv. Damjanich Jánosné
Magyar Nemzeti Múzeum, Történelmi Képcsarnok{1}
Ők ketten ;
özv. Damjanichné és gróf özv. Batthyány Lajosné szül. gróf Zichy Antónia hőslelkű példázatai az összes magyar nőnek.
Batthyányné talán a - S z e n t f ö l d r ő l - hozta magával gyászában is angyali türelmét és jóságát, mikor a legfájdalmasabb emlékek borongtak szelíd tekintetében ; amelyet 1845 -ben férje, - az első felelős miniszterelnök - és barátai : gróf A l m á s y G y ö r g y, gróf W e n c k h e i m B é l a és kisoroszi és mácsai gróf C s e r n o v i ts P é t e r társaságában meglátogatott.
gróf Zichy Antónia ( 1816-1888 )
De honnan vette Damjanichné, aki nem látta a " k e r e sz t é ny s é g
G o l g o t á j á t " ?
Talán " ama másik szent sírból " merítette azt, amely a - mácsai parkban - domborult.
Ő, a - " magyar nemzet Szentföldjéről " - hozta ezt magával.
Az Egylet működése a hazaszeretet ápolása volt a nemzeti vágyak lerombolt templomában.
A vígasztaló jelmondatuk: " A nők szívében él most a haza jövője! "
Még egy ilyen " magasztos " nőegylet létezett akkoriban ; a " PESTI JÓTÉKONY NŐEGYLET ".
És ki értené meg jobban, igazabban az árvák szenvedéseit, mint maguk az árvák, akiknek jelenük gyászos emlékezés, jövőjük méltósággal viselt örök lemondás. A nemzet két legszentebb árvája megalapítja az egylet keretében az árvaházat is ; az egylet védője - gróf Zichy Pál Ferencné, elnöke - özv. Damjanichné, választmányi tagja - gróf özv. Batthyányné.
1862 -ben már nemcsak a fővárosra, hanem az egész országra kiterjesztette működését.
A " vad gróf "
széki gróf TELEKI SÁNDOR (1821-1892) olasz tábornoki egyenruhában , 1865.
A késő unokák a szebb jelen biztonlétében csak személyes jóvóltamból ismerhetik meg a Vásárhelyi özvegyek történetét, - életük legszebb s legfontosabb kora a forradalom idejére esett, - és ebben országszerte nevezetes szerepet játszottak.
Néhány - Legenda - lengi körül " hős tetteiket " :
"Juli és Tutti" egyik bátyja ; Ns. parajdi B r ü n e k Károly,-
( a Brüneck vezetéknevet egy 1844-ben kelt egyházi anyakönyvi kivonat (másolat) alapján - módosítottam Brünek - re : " Etractus Matriculae Baptisatorium Eccle, Hunyad vármegye, Déva helység, 1793. február 2.)
aki egyike volt az Arad vármegyei konzervatív-párt legelőkelőbb embereinek - ki, mint ilyen, - a szabadságharc befejezése után a kormánynál nagy befolyással és tekintéllyel bírt.
Széki gróf T e l e k i Sándor gróf - magyar honvédezredes - másnéven a " vad gróf " - P E T Ő F I Sándor barátja. Petőfi három alkalommal tartózkodott Teleki k o l t ó i birtokán ; az egyik ilyen neveztes alkalom - az ifjú hitvessel, SZENDREY Júliával eltöltött mézeshetek KOLTÓN.
A családi " legendárium " szerint
TELEKI kilátástalan helyzebe került, miként megszökött az aradi várbörtönből - mert nem tudott elmenekülni a városból...
De Vásárhelyiné Brünek Judit, azaz "Tutti" - és Károly bátyja segítségére sietett Telekinek, így szabadult ki Aradról... Természetesen senkinek nem jutott az eszébe a kormány befolyásos követőjének jól ismert kocsijában keresni, - sejteni a forradalmi menekülőt!
HUNGÁRIA az Aradi Vértanúk Emlékszobrának Főalakja. ( Zala György alkotása)
...folytatom...
Forrás:
{1} MNM, Történelmi Képcsarnok, L.szám: 1121. grafika (dka.mnm.hu)
Moptsa László főispán, 1844. december 21. Hunyad vármegye, Déva - Nemesség igazolás - Ns.Brünek József részére (Arad, levéltár)
/ Maros c. hetilap : özv.Vásárhelyi Jánosné -1886. december 19.-XVII. évf. 19.sz./BmL- 42/5. mikrofilm(újságcikk)
Vasárnapi Újság - özv. Vásárhelyi Albertné -1892. április 10.-XXXIX. évf.15. sz./epa.oszk.hu
Márki Sándor: Aradvármegye nemes családai I.-II.III.( eredeti kézirat és újságcikk gyűjtemény)/ Biblioteca Judeteana, "A.D. Xenepol" megyei könyvtár, Arad, -"Patrimonium", azaz a Régi Nyomtatványok Tára : 146211 /Jelzet
Az Aradi Vértanuk Emlékszobra. 1889.
Klauzál Gábor Társaság,{www.klauzal.hu}