Julius LeBlanc Stewart ( 1855-1919) Jachttal a Földközi tengeren
HORTHYNÉ NÉPSZERŰSÉGE EGYENES ÚT
a SZÁRNYSEGÉDI KINEVEZÉSIG
avagy
az előkelő BÉCSI UDVAR
2. rész
Henri Gervex ( 1852-1929) - Bál a "Le Pré Catalan" éttermében, 1909.
Horthyné a " társadalmi élet egyik központi személyiségévé vált " ; aki ugyancsak tevékenyen részt is vállalt az estélyek, bálok fényének emelésén - elragadó szépségével, kiváló tánctudásával, és nem is eredménytelenül...
Így írnak róla:
"...Szépsége, műveltsége, kedvessége minden szívet meghódít...
A Svéd Követségen rendezett estélyen Axel dán herceggel ő nyitja meg a táncot...
Az angol követ segítségét kéri egy nagy jótékonysági ünnep rendezéséhez...
Kedvence Pallavicini őrgróféknak is, akiknek nagy befolyása van az udvarban..."
Horthy " két és fél évi szolgálat után; 1909 augusztusában, - felesége által is gondosan szövögetett és ápolt összeköttetései révén, - döntően magyar származása miatt, ugrásszerűen előrejutott pályáján. "
Értesítést kapott testvérétől, Horthy Istvántól, hogy Ő Felsége, a császár és király mellé bejuthat szárnysegédnek. A " szokásjogon " alapuló szárnysegédi beosztás négy szárnysegéd, azaz - egy-egy tiszt - a haderő négy fő fegyverneméből tevődött össze. Megüresedett a tengerésztiszti szárnysegédi állás.
Az " érzékeny " Magyarországra való tekintettel, magyar származású tengerésztisztet kerestek. Amelynek - elengedhetetlen feltételeként - a jelölt tökéletesen beszéljen németül, tudjon lovagolni, jártas legyen a vadászatban; mert I. Ferenc József, hatvankilencéves kora ellenére, szenvedélyes vadászként híresült el.
Magda asszony amint megtudta a nagyszerű lehetőséget, hogy az udvarba kerülhetnek, igénybe vette minden személyes összekötettését.
S ebben nincs semmi különös. E korszak szakásaként az előkelőségek feleségei, különösen a szépasszonyok;
férjeik " ügyeinek kegyeiket osztó kijáróivá váltak "...
Így, Horthyné első dolgaként, hogy férje aláírásával levelet fogalmazott az atyai pártfogó, Tisza Kálmán fiához, gróf Tisza Istvánhoz. Okosan fogalmazott, mert tudta ; Tisza támogató szava sokat jelenthetett, hiszen miniszterelnöki bukása ellénére I. Ferenc József " bizalmi emberekét" volt ismeretes.
Maga vitte a levelet Tiszához Budapestre, támogatását kérve.
Horthy Miklós szárnysegéd I. Ferenc Józseffel
Ezután az élelmes Magdolna Bécsben járta ki Mária Jozefa főhercegnő pártfogását; Károly főherceg személyes támogatásával karöltve. E kérését Károly kirobbanó örömmel vette, - minden eszközt latba véve, - hogy Horthyné ezentúl - ne a polai, - hanem a bécsi előkelő társaságot ékesítse szépségével.
1909. november 1-én Horthyék búcsút vett ek a tengertől, - az udvar és a nagyváros már tárt karokkal várta őket...
Wilhelm Gause: Bécsi udvar , fametszet (19.század)
Emlékirataiban Horthy Miklós " élete nagy élményeként említette I. Ferenc József uralkodónál való első jelentkezését; szolgálattételre. "
Őfelsége hozzá intézett rövid, katonás kérdéseiből tudta; származása és eddigi pályafutása felől teljesen tájékozottnak bizonyult. Mintegy tíz percig tartott a kihallgatás.
Az uralkodó állandó tartózkodási helyét a Scönbrunn-i kastély - nyári rezidencia - képezte. A négy szárnysegéd közül felváltva ketten telejesítettek szolgálatot, naponként váltva egymást.
Ernst Graner bécsi festő ( 1865-1943)
A császári hintó érkezése a Svájci-kapu elé ( Hofburg - Schweizertor)
Imperial Palace
1900.akvarell
A harmadik ez idő alatt egy hónapnyi szabadságot élvezett. A negyedik pedig különleges megbizatásokat látott el ez idő alatt, - például Őfelsége vendégeinek díszkíséretére állt állandó készenlétben.
A császári udvarban, - de közismerten minden európai udvarban, - számos tisztség, még ha neves arisztokraták töltik is be, tulajdonképpen " inasi " állásnak számított. Így Horthyé is.
Különlegessége: bárhová megy az uralkodó, mögötte haladjon. Bárhová hajtat, kocsijában üljön. Mögötte álljon az estélyeken. Nem szólhatott hozzá, nem kérdezhetett tőle semmit. Ha kérvényt iratott vagy fogadott el valakitől, - átvette. A nagyobb ebédeken, vacsorákon szemközt ült vele; hogy elleshesse intését, - de csakis a " hallgatás " -ban nyílvánult meg a szerepe.
Ha villásreggeli után, tizenegy óra tájban sétát tett a rezidencia kertjének elzárt részében Őfelsége, mögötte szótlanul haladtak szárnysegédei. Horthy részt vett az uralkodó - aggy kora ellenére - is nagyon kedvelt vadászatain.
Josef Schuster: Edward anglia királya és a császár vadászaton, Lobau
" Kinevező okirata " szerint az udvarnál megtartotta tengerésztiszti járandóságát, ehhez négyszáz korona udvari pótlékdíj és a - schönbrunni kastélyban - szolgálati lakás járt.
Bécs a Monarchia központja volt akkoriban. Aki bejutott az udvarba, megismerkedett a nagy befolyású, vezető főurakkal, - segítségükkel; némi tehetséggel, ügyességgel az udvarba kerülők előtt nyitva állt a karrier...