A Gyulai Nőegylet 1895. november 10-én tartotta 25 éves jubileumi ünnepségét az - árvaház termében, hol ez alkalommal mintegy 120 tag, s azon kívül férfi vendégek is megjelentek.
Az ünnepély délután, 15 órakor az árvaházi kápolnában lefolyt „ Te Deumm”-mal kezdődött, melynek végeztével az egybegyűlt közönséget – gróf Wenckheim Frigyesné elnöknő – szívélyesen üdvözölvén, özvegy Fábry Mártonné alelnöknőt szólította fel ünnepi beszédének megtartására.
Az alelnöknő megindultan emlékezett meg az egylet nagy alkotójáról, kegyelet teljesen magasztalva Wenckheim Stefánia grófnő elévülhetetlen érdemeit a nőegylet megalakítása körül, s tisztelet teljesen emlékezett azon nemes lelkű nőkről, akik az alapítás idején az egylet zászlója alá csoportosulni siettek.
Majd az alapítóval nemes lelkűségben versenyző utódját; Wenckheim Krisztina grófnőt méltatta, ki áldozatkézségével, nemes szívűségével folytatva az emberszerető munkát, mit elődei megkezdtek, s kinek határt nem ismerő jósága, tettre kész áldozatkész folytán annyi árva talált otthont e helyen, melyet a grófnő alapított és tartott fenn.
Ez után Wenckheim Krisztina grófnő indítványozta, hogy azoknak, kik a nőegylet – huszonöt éves működése alatt kiváló tevékenységet fejtettek ki, - a 25 éves választmányi tagoknak – az egylet jegyzőkönyvileg fejezze ki elismerését; érdemeikért.
Özvegy Fábryné alelnök sikerdús működését méltányolván, s érdemeit ecsetelvén előadta, hogy a Gyulai Nőegylet ez érdemek méltánylásul az ő nevére, alapítványt tesz le.
Az új alapítvány,- ” Fábry Mártonné Alapítvány”- cím alatt ünnepélyesen a jelenlévők osztatlan tetszés nyilvánítása mellett letétetett.
Megindító jelenet következett; Pribránszky Erzsike V. osztályú, árvaházban nevelkedett növendék leányka állt a grófnő elé, s szép beszédben üdvözölte, hálásan köszönetet mondva, megszámlálhatatlan jótéteményeiért. Hosszú-hosszú boldog életet kíván, hogy mint eddig, ezután is segélyezhesse a szegényeket, s boldogságban érje meg a nőegylet 50 éves jubileumát.
Székely Bertalan: Anyai őrszem
Az egyhangú lelkes éljenzés után, mely a kis árva lány szavait követte,
- Dióssy Lajos egyleti jegyző - olvasta fel Emlékiratát, melyet közérdekű voltánál fogva, egész terjedelemben itt közlök:
„ Méltóságos Elnöknő! Tekintetes Közgyűlés!
„Istennel a szenvedő emberiség javára!” – ezen jelszó alatt az 1860-as évek vége felé, a gyulai várkastély akkori úrnője, boldogult gróf Wenckheim Józsefné, született Jankovich Stefánia úrnő Ő méltósága kezdeményezése folytán nagy mozgalom indult meg városunkban egy nőegylet megalakítása végett.
Célul tűzte ki a Gyula városában levő szegényeknek aránylagos segélyezését, ott hol betegség, szükség s bárminemű nyomor van, közbelépése és segélyezése által azon lehetőleg enyhíteni, a kereset nélkülieknek keresetet szerezni, a munkaképteleneket élelmi és ruházati cikkek és pénzzel tehetsége szerint s arányosan gyámolítani s mindezt tekintet nélkül a segélyezendők kora, neme és vallására!
Ezen mozgalom megtermé áldásos gyümölcsét, mert már 1870. november havában 29 alapító, 20 pártoló és 302 rendes taggal megalakulhatott a Gyulai Nőegylet.
egykori Árvaház - Gyula
Alakuló közgyűlését 1870. december 4-én tartotta, s midőn a nőegylet tisztikara következőleg alakult meg:
Elnöknő egyhangúlag méltóságos gróf Wenckheim Józsefné választatott meg, mint ki megteremtője volt ezen egyletnek;
Alelnökök lettek szavazati többséggel; Némethné Rudnyánszky Emília és Fábryné Laczay Anna;
pénztárnokné: Ferentzy Alajosné, raktárnoknő: Farkas Zsigmondné,
orvos: dr. Dubányi János és jegyző: dr. Hajóssy Ottó.
Az 1870, december 10-én tartott választmányi ülésen olvastatott fel a választmányra beadott szavazatok eredménye, mely szerint választmányi tagok lettek:
Ifj. Léderer Lajosné, özv. Wallner Andrásné, Czingulszky Józsefné, Bak Salamonné, Erkel Ferncné, özv. Hükke Józsefné, Tessedik Kövér Anna, Végh Józsefné, Ujfalussy Gyuláné, Kiss Irén, Nyikora Mihályné, özv. Baranovics Kálmánné, Czégényiné Beretvás Teréz, Kiss Györgyné, Gottlieb Ferencné, Bogár Lázárné, Ormos Jánosné, özv. Mogyoróssy Mátyásné, Wallfisch Bernátné, Bodoky Lajosné.
- A nőegylet azóta, 3 évről 3 évre újra választja tisztikarát és választmányát.
A tisztikarban és választmányban tevékeny részt vettek az eltelt 25 év keresztül:
Fábry Károlyné,
ki az egylet alakítása óta folyamatosan egyik alelnöke a nőegyletnek s kinek 25 éven keresztülszerzett érdemei elévülhetetlenek.
Ferentzy Alajosné előbb mint pénztárnok, utóbb pedig mint a nőegylet második alelnöke.
Erkel Ferencné, ki 25 éven át évről-évre újévi gratulációk címén százakat gyűjtött a nőegylet szegényei részére.
Léderer Lajosné, Tessedik Károlyné, és Ujfalsusy Gyuláné. Kik 25 éven keresztül folytonosan tagjai a választmánynak, s akik azóta odaadóan működnek a nőegylet ügyeinek vezetésében.
Azonkívül számos évekig mint pénztárnoknő működött Szénásy Józsefné, mint raktárnoknő Szentmihályi Lajosné és mint jegyző Ujfalussy Dezső, kiknek szintén elévülhetetlen érdemeik vannak.
Jótékonysági ünnep a budai bástyán (illusztráció)
A nőegylet 25 éven keresztül segélyezésekre kiadott 27.374, azaz, huszonhétezer háromszáz hetvennégy forintot.
Ezenkívül nagyobb összegeket, tépést, ruhaneműt gyűjtött a török sebesülteknek,
nagyobb összeget gyűjtött a budai árvíz veszedelmekor, midőn az ördögárka kiáradt,
1873-ban a kolera árvaházhoz 300 forintot küldött; a szegedi árvízkárosultak részére minden templomban könyöradományokat gyűjtött a buzgó hívek adakozása folytán.
Műkedvelő előadást rendezett a Deák Ferenc szobrára; a gyulai tűzkárosultaknak is 1882-ben igen jelentékeny összeget juttatott.
Szóval hivatásának és eléje tűzött nemes célú törekvésének minden tekintetben megfelelt;
25 éven keresztül folyamatosan betegeket gyógyíttatott, többeknek szemét operáltatta, árvákat igyekezett elhelyezni s a szegényeket folyamatosan, havonkénti pénzsegéllyel, élelmiszerekkel és ruházattal segélyezte; évenként 20 -25 iskolás gyermeket lát el téli ruházattal.
Ezen nemes cselekedetek közepett – 1879. évi december 19-én nagy csapás érte a nőegyletet az által, hogy szeretett elnökét, nemes alkotóját, - méltóságos gróf Wenckheim Józsefné úrnőt a halál elragadta.
Sok jó cselekedeteinek megérdemelt jutalmát bizonyára élvezi már megdicsőült lelke a mennyekben. Áldott legyen emlékezettel!
Hogy dicső emlékezetét a nőegylet láthatólag is megörökítse; - 1880. február havában alakította az úgynevezett „STEFÁNIA Menhely”- et az elnöknő nevére, hol azóta állandóan hat öreg nőlakást és segélyt kap.
Fájó szívvel kell megemlékeznünk azon elhunytakról, kik az egylet buzgótagjai, illetve, pártfogói voltak s mint ilyenek, úgy anyagilag, mint szellemileg igyekeztek a nőegylet javát előmozdítani;
Kiss Irén titkár, Czégény Istvánné választmányi tag, Hajóssy Ottó jegyző, aki a nőegylet alapszabályait kidolgozta, dr. Dubányi János orvos, ki a nőegylet szegényeit díjmentesen gyógykezelte; Ferentzy Alajos, Fábry Márton és Göndöcs Benedek. Nyugodjanak békével!
A megüresedett elnöki tisztességre, az 1880. áprilisi közgyűlésen nagy lelkesedéssel és egyhangúlag megválasztott elnökké a jótékonyságáról és nemes szívéről általánosan ismert méltóságos gróf Wenckheim Frigyesné, született Wenckheim Krisztina grófnő, ki azóta igazi fáradságot nem ismerő nemes lelkesedéssel s odaadó szíves jóakarattal vezeti a nőegylet ügyeit.
Jótékony ünnep a budavári bástyán (illusztráció)
A nőegylet tisztviselői a jelenben:
Elnök: gróf Wenckheim Frigyesné, alelnök: özv. Fábry Mártonné, Ferentzy Alajosné,
Pénztárnok: Dobay Jánosné, raktárnok: Kutschera Lujza, orvos: dr. Zöldy János, jegyző: Dióssy Lajos.
Az egyleti igazgató választmányának tagjai:
Ambrus Ilka, özv. Bilicz Vilmosné, Bodoky Károlyné, özv. Dubányi Jánosné, Dutkay Béláné, özv. Erkel Ferencné, Ferentzy Magdolna, Hoffer Sománé, özv. Jantsovics Pálné, özv. Kalmár Mihályné, Kövér Malvin, Lukács Károlyné, Léderer Lajosné, Popovits Jusztinné, Szénásy Józsefné, özv. Szentmihályi Lajosné, özv. Tessedik Károlyné, Ujfalussy Gyuláné, Végh Gáborné és Vidó Istvánné.
Jelenleg a nőegylet tagjainak száma 241 fő.
A nőegylet vagyona összesen 3 db takarékpénztári könyvben 1755 forint, 19 krajcár.
Rendes segélyezésekre évenként kiad 800 forintot, szegény gyermekeknek ruházatára 120 forintot, élelmezési és ruharaktárra 60 forintot és „Stefániumra” 123 forintot.
A havonkénti segélyt élvezők között van Gelényiné, ki jelenleg 99 éves, s ki a nőegylet megalakulása óta folyamatosan élvezi a segélyt.
Méltóságos Elnöknő! Tekintetes Közgyűlés!
Az előadottakból látható némileg a nőegylet 25 éves története s látható egy kis halvány sugár azon sok jó cselekedetek közül, mit a nőegylet 25 éven keresztül gyakorolt.
Méltán helyet foglal tehát egyesületünk a humánus egyletek sorában s méltán megünnepelheti 25 éves évfordulóját. Azon sok jó cselekedet, mit a nőegylet gyakorol, első sorban az egylet vezetőségének az érdeme, de másodsorban a tagoké; mert hiszen csak az őkanyagi támogatása mellett lehetséges az egyesületet fenntartani. Óhajtandó tehát, hogy ezen 25 éves ünnepélyünk buzdítólag hasson városunk közönségére, hogy támogatását és segélyezését a szenvedő emberiség érdekében ezután se tagadja meg az egylettől, hogy tovább is fennakadás nélkül teljesíthesse kitűzött célját!
Adja Isten, hogy úgy legyen!
Isten éltesse a negyedszázados nőegyletet!
Kelt Gyulán, 1895. november 10.
Dióssy Lajos
Nőegyleti jegyző ”
A zárdanővérek elővezették a felruházott gyermekeket; 12 leányt és 8 fiút, kiket ez évben is a nőegylet látott el, jó meleg téli ruhácskákkal.
A díszgyűlés körülbelül 17 órakor ért véget.
Az ünnepély folytatását az este fél nyolc órakor a - gyulai népkerti pavilon nagytermében - megtartott kiválóan sikerült táncmulatság követte.
Gyevnár Erika
Forrás: OSZK-DKA, MNL BéNL, Gyula, OSZK FM BÉKÉS 1895.I.-1897. 6. pozitív, sorszám: 101.