A Göndöcs- kerti Erzsébet szobor valódi
története
"Természet bűbájodban elragadó!
Ah, be boldog, aki téged imád!
Csalódásnak keble helyt nem ád.
Tartós hűségedért vedd cserébe -
Hű bámulatomat mindörökre"
(Erzsébet királyné)
Az " Ezsébet - kultusz " nemcsak az emlékfák ültetésére, ligetek telepítésére terjedt ki. Emlékművek, szobrok sora készült oszágszerte Erzsébet tragikus halálát követően.
Városunk sem maradt tétlenül. Emlékezni akarat.
A " magyar nőeszménnyé " vált Erzsébet királyné mellszobra - Göndöcs-kertünk ékszerdobozának ékköve volt.
1884 - ben Göndöcs Benedek apátplébánosunk; aki az egykori - Népkert - megálmodója és később, egyik létrehozója ; indítványozta a gyulai Népkert kialakítását a - Holt-Kőrös meder helyén, a Sugár út nyugati oldala mentén.
1885 - ben elkezdődött a népkert parkosítása. A fákat és dísznövényket a - gerlai, dobozi és kígyósi gróf Wenckheim családok, valamint a gyulai kastály úrnője, gróf Almásy Kálmánné gróf Wenckheim Stefánia - ajándékozták a park benépesítésére ;
amely így, szép négyzetalakot nyert, és több mint 5 holdnyi területen a - már 1845 óta szemét- és trágyalerakóhely célját szolgáló -
Holt-Kőrös medrét földdel befedték.
B L A H A L U J Z A fellépése
A " Nemzet csalogánya " csak egyszer járt városunkban.
BLAHA LUJZÁT élete, pályája hosszú folyamán mindenütt nagy tisztelettel, szeretettel és megbecsüléssel fogadták, de – mint Ő maga mondotta – olyan kitüntetéssel soha, sehol, mint aminőben páratlan kedvességű házigazdája - Göndöcs Benedek - itt, Gyulán részesítette.
1889. június 20-án érkezett az " aradi konzirciummal "; s már aznap este elkápráztatta a tisztelt nagyérdeműt.
Akik akkoriba megélhették, és részesei lehettek a " nagy rezignációjú, a magyar népszínmű páratlanul fényes, legelhivatottabb művésznőjének tehetségében, - elfogultság nélkül állíthatom, - szerencsés csillagzat alatt születtek. {3}
A " Pavillon " - napjainkban Vigadó - megnyitásával egy időben felavatták báró Wenckheim Béla mellszobrát is 1889. július 7-én.
A megnyitás idején a "pavillon" - napjainkban Vigadó - 1889-ben
Göndöcs Benedek: Báró Wenckheim Béla emlékezete című művének mellékletéből
Az " ERZSÉBET - EMLÉKALAP "
"Ismét új szobor! - Ismét uj oltára a
jóságnak és szeretetnek! Áldozzunk
rajta liliomszirmokat..."
(Benedek Elek)
" A Ferenc József által október 12-én szentesített 1898. XXX. tc.-ben örökítette meg az országgyűlés Erzsébet királyné emlékét, kimondva, hogy az " önként megindult adakozás utján bejövő összegek felhasználásával " a fővárosban szobrot állítanak, egyben a megvalósítására megalakuló szoborbizottságot kötelezte évenkénti jelentéstételre az országgyűlésnek. "
1898-ban Békés vármegye törvényhatósági bizottsága 4000 koronát szavazott meg a fővárosban felállítandó " Erzsébet királyné emlékműre. " A szoboralap - budapesti közponzi bizottsága - azonban közölte a vármegyével, hogy a szobor költségeire már oly nagy összeg folyt be, amelyekből bőven fedezhetőek a kiadások; ezért azt nem használják fel; - de Békés vármegye sem használhatja fel szabadon. A nemzeti adakozás révén több mint 2 000 000 aranykorona gyűlt össze az Erzsébet-emlékalapra 1899-1913 között!
Ennek következményeként 1902-ben Fábry Sándor - békés vármegyei alispán - indítványára elhatározta a törvényhatósági bizottság; hogy a vármegye székhelyén - városunkban, Gyulán - felállítandó
" Erzsébet királyné " szoborra fordítják a - központi szoboralapra - megszavazott összeget.
A szoboralap gyarapítására 1903. január 24-én Erkel Gyula, Erkel Sarolta, továbbá Pewny Irén operaénekesnő közreműködésével hangversenyt is rendeztek, melyen Pekár Gyula olvasott fel.
Országos Széchenyi Könyvtár {1} 1932 előtt
A SZOBORAVATÁS
A - Vasárnapi Újság (1904. 31. szám, 528.p.) így ír erről a nagy eseményről:
„ E R Z S É B E T KIRÁLYNÉ SZOBRA BÉKÉS-GYULÁN. "
[...] Kossuthban a magyar nemzeti önállóság és függetlenség eszméjének személyesítőjét tiszteli a magyar, Erzsébet királyné kultuszában pedig a magyarral veleszületett dinasztikus érzésnyilvánul határozott és megható formában. Erős, nagy, önálló magyar birodalom - ez minden magyar érzés eszménye. A nemzettel egybeforrott dinasztia - ez a másik kiolthatatlan vágyódása a magyar közjogi gondolkozásnak. És mert az önálló, erős, független nagy Magyarország iránt táplált nemzeti hő vágy legpregnánsabb megtestesítőjét Kossuth Lajosban látja a nemzet, és mert Erzsébet királyné egész élete eszménye annak az állapotnak, melyben a nemzettel lélekben egybeforr annak dinasztiája: ez magyarázza a Kossuth-kultusz páratlan hatalmasságát és ez magyarázza a rajongó szeretetet az elhunyt királyné iránt. Ezért siet minden város legszebb ékességének szerezni meg a szép királyné szobrát, mintha szobrával együtt elröppent lelkének egy darabját is magához lánczolná, magának foglalná le mindörökre! Nem ismeri a magyar lelket, a ki a két kultuszt ellentétesnek képzeli azért, mert az egyik a független Magyarország, a másik a dinasztikus hűség apotheosisa. Mindnyájunk lelkében élő hit gyanánt lobog a minden izében önálló, korlát nélkül független Magyarország ideálja, a Kossuth-kultusz előtt tehát azok is hazafias tisztelettel hajolnak meg, a kiknek politikai meggyőződése szerint velünk való kapcsolatba jutott másik állammal való szövetség közvetítésével kell megvalósítani a nagy czélt, melyhez átmenet nélkűl fognunk, magának a czélnak veszélyeztetését jelentené. Viszont az Erzsébet királyné kultuszának azok is égő oltárt emelnek lelkök belsejében, a kik a legszélsőbb értelemben vett függetlenség haladéktalan megvalósítását követelik.
Göndöcs-kerti park részlet 1909. Corvin János Múzeum, Ladics hagyaték
A főispán beszédét a közgyűlés jegyzőkönyvbe igtatta. Majd isteni tiszteletre ment a gyülekezet,- az ünnepi misét Karácsonyi János celebrálta - a honnan zászlók alatt vonultak a Göndöcskertbe a fenyők árnyában fölállított szoborhoz. Az Erkel-dalkör énekével kezdődött a szép ünnep, majd Szentmiklósi József hírlapíró szavalta el alkalmi versét Dr. Fábry Sándor alispán lelkesítő beszéde fejezte be az avatást. Beszéde közben lehullt a lepel és láthatóvá lett a magas talapzatra helyezett mellszobor. Dutkay Béla polgármester átvette a szobrot és Karaszy Ödön elszavalta Székely Sándor «Erzsébet» czímű versét. Az ünnepet a dalárok kara zárta be. ”
Zempléni Múzeum, Szerencs {2} 1932 előtt
Hogy pontosan meddig állt a Göndöcs-kert - feltehetőleg közepén - Erzsébet királynénk mellszobra a fenyőliget - Erzsébet egyik kedvence a fenyő volt - ölelésében ; eleinte lehetetlennek bizonyult a megválaszolása, sorsának tisztázása ...
Néhány, megmaradt, 1945 előtti - korabeli képeslap - alapján rekonstruálható az akkori Göndöcs- kert pompája... Egy varázslatos " szigetként " a város zajában... A nyugalom szigeteként...
Virágözönben úszott a kert ; s egykori "védőszentje" , Erzsébet oltalma óvta e csodát, a Göndöcs-kertünk aranykorát...
Az új helyen, egy időre : Maróti tér (Gróza park) Erzsébet-park 1944 - MNL BéNL Gyula
1932 - ben - báró Apor Vilmos - indítványára elhatározta a képviselő testület, hogy - Göndöcs Benedeknek - szobrot állít a Göndöcs-kertben. (a Wenckheim szobor helyén )
A kivitelezéssel vitéz Técsy Lászlót bízták meg, és 1933. május 14-én - dr. Lindenberger János apostoli kormányzó - ünnepélyes keretek között felavatta a Göndöcs szobrot.
Az 1932-1933 közötti időszakban báró Wenckheim Béla szobra átkerült a - Békésmegyei Takarékpénztár - előtti parkba,
az Erzsébet szobor pedig a Maróti téren (Gróza park) kapott helyet.
... Azonban, " Erzsébet útja " itt nem ért véget;
mert közbeszólt a második világháború :
( Sass Ervin cikke: Magyar Ifjúság, 1988. július 29. száma )
Góg Mihály - gyulai - kőfaragó mesternek köszönhetően, a jelenlegi arculatát a régi fotók alapján rekonstruálta és a felújítását végezte.
(családi információ )
Gyevnár Erika - Nobilitas Annno Alapítvány©2015
Forrás:
{1} OSZK Dobay János könyvkereskedése, Gyula (postcards.arcanum.hu), {2} Zempléni Múzeum, Szerencs (0122496) Dobay János kiadása, Gyula, 2. sz; D.& M.(postcards.arcanum.hu),
{3}Khón Dávid visszaemlékezéseit feldolgozva,-Blaha Lujza 1889. június 20-23 között, négy alkalommal lépett fel Gyulán,természetesen, teltházzal.
Forrás irodalom: Dr. Scherer Ferenc Gyula város története II. A rendezett tanácsú város Gyula M. Város kiadása 1938., Budapest Negyed 14.évf. 2-3.(52-53) szám (2006.nyár-ősz)Tematikus cím: 52. Erzsébet királyné magyarországi kultusza emlékezethelyei tükrében 1898-1914 között.; 53. Erzsébet-kultusz Szöveggyűjtemény. Szerk. Vér Eszter Virág , epa.oszk:Vasárnap Újság, www.erzsebetszobor.eoldal.hu,