Családi Emlék, Barátnőmnek.
DOBAY JÁNOS
az egykori iparos gyulai polgármester
Letűnt idők széthulló emlékei között lapozgatva, egy - életút - bontakozik ki most előttünk.
A gyulai reneszánsz emberről, Dobay Jánosról.
A kor, amelyben kiteljesedett munkássága, voltaképpen személyéhez fűződik; Gyula városunk nagyléptékű fejlődése – mondhatni, reneszánszát élte akkoriban.
A gyulai - könyvnyomdájáról - közismert Dobay János azért több ennél. Ember. Csupa nagy betűkkel, az akkori gyulai polgári társadalom szívében…
Egyszerűség, őszinteség, értelem, intelligencia – pihenést, kimerülést nem ismerő munkásság a magán, s a közéletben; - áldozatkézség a közművelődési, közgazdasági intézmények alkotásában, fenntartásában, fejlesztésében; ezek Dobay János jellemvonásai. Polgári erények ezek.
Erejét edzette, kitartását fokozta az erős kötelességérzet, - mely a kiváló polgárok erénye, mely azon tudattal él, azon tudattal erősbödik, hogy a közjóért dolgozni erkölcsi hitelv, polgári kötelesség.
„Nem izenünk hadat senkinek - írja a " Délmagyarország "; temesvári társadalmi és vegyes tartalmú lap tulajdonosa és főszerkesztője - DOBAY Sándor Kálmán - Dobay János öccse; az előfizetési felhívásban - de a szükség, a közérdek parancsolta helyen és ügyben erélyes tiltakozó szót emelni nem fogunk késni. Legszentebb kötelességünket azonban a hazafias szellem terjesztése, ott a hol van, ápolása, a hazafiatlan irányu működések leleplezése és ostorozása fogja képezni.”
Temesvár, 1887.{7}
Kalligráfia - Szép írás, a szépírás művészete.
A díszes, szép (folyó) kézírás, s annak művészi fokú gyakorlása.
Képtelenség írni róla egyszerűen.
Ő az, Akit Embernek, Akit gyulai polgárnak mintaképéül tekintettek; Aki egész életében semmit nem gyűlölt úgy, mint a hízelgést, annak – áldott porait nem akarom bizantinizmussal sérteni.
Ember volt Ő is, nem mentett a hibáktól, gyarlóságoktól. De minő hibák, minő gyarlóságok ezek? Egyéniségétől elválaszthatatlan, egyéniségének kiteljesedését képező olyan tulajdonságok, melyek másnál erény számba esnének, de mivel hogy túlzásig vitte, Ő benne tényleg hibákká váltak.
Polgármesteri székében; hatalma s dicsősége tetőpontján, egyénileg ugyanaz a mesterkéletlen természetesség és megtestesült egyszerűség volt, mint midőn 1888 - ban visszavonult könyvészeti üzletéhez, vagy amidőn mint kezdő fiatal iparos idegenül megtelepedett városunkban, amelynek rövid idő múlva első polgára lőn, és élte végéig annak maradt
Levéltári kincseket leltem; amelyek Dobay János tevékenységét és emlékét őrzik {1}
Talán nem volt egészségesebb közszellem városban, mint akkoriban Gyulán - 1873 -ban, amidőn a közönség bizalma egy, a város falai között még akkor alig egy évtized óta tartózkodó, szerény anyagi viszonyok között élő iparost ültetett a polgármesteri székbe.
Nagyon egészséges közszellemnek kellett akkor lennie, hogy ez megtörténhessék. Mert - Dobay János - bizony mondom – nem „stréber”-kedett, egyetlen egy lépést sem tett az állásért, és amidőn elfogadta, mindenféle egyéb tettvágy befolyásolta rá, csak az önzés és egyéni hiúság nem, különben is olyan két tulajdonság, amely még csírájában sem lappangott benne.
És a közszellem, a közbizalom nem is csalatkozott benne.
Gyula városa, boldogult emlékezetű Göndöcs Benedeken kívül senkinek sem köszönhet annyit, mint Dobay Jánosnak, kinek – 17 éves polgármesteri, s azt megelőző s követő szerkesztői működésének, előrehaladásának, - hogy úgy mondjam, Gyula „reneszánszának” fő tényezője lett.
Levéltári kincseket leltem {2}
Polgármesteri működésére esik a – gyulai polgári fiúiskola kreálása - , a – Béke sugárút, amely a város terjedésének és szépítésének alapjává nőtte ki magát -, a Népkert és a pavilon, továbbá egy egész sor instituíció megerősítése, melynek hathatósan hozzájárultak a városunk anyagi s kulturális haladása biztosítására.
És csak akkor lehet eléggé méltányolni Dobay Jánosnak hervadhatatlan érdemeit, ha meggondoljuk, hogy mily nehézségekkel kellett megküzdenie, minő akadályokat kellett a haladás ösvényéről csaknem lépésről-lépésre eltávolítania.
Amikor a polgármesteri székébe ült, irtózatosan dühöngött a - kolera, s fél éven keresztül ennek elfojtása képezte az ő pozícióját; vele újonc képpen elfoglalta városi tanácsi feladatát; a következő esztendők az - árvizek elleni, mindig titáni védekezés, majd az árvíz okozta katasztrófák bajai orvoslása kötötték le java erejét.
Akárhányszor megtörtént, hogy Dobay János napokat és éjszakákat töltött kin az átkozott töltéseken, és nemcsak szellemi, hanem alkalom adtán fizikai munkásságot is fejtett ki, mint egy közönséges napszámos, csakhogy buzdítson, lelkesítsen, jó példával elől járva.
Levéltári kincseket leltem {3}
Nagyfokú emberszeretete, mely felülemelte Őt, a korában is már önző pesszimizmusán, kiváló szelleme, ideális, egyenes gondolkozása, mely nem csak a sajtóban, hanem a közélet minden terén tanúsított működésében maradandó emléket biztosított számára városunk történetében, általános - tiszteltté és szeretté - tették mindazok előtt, kik ismerték Őt; a puritán jellemű, egyenes, nyíltszívű emberbarátot, a példás polgárt, a veterán katonát, a nagy intelligenciával rendelkező iparost, s a jeles tollú hírlapírót.
A szociális törvények szerint, minden ember, ki egyetlen hivatalát kellően betölti, létjogosultsággal bír s tiszteletet érdemel embertársai részéről.
Dobay János többet tett ennél, mint mennyit a társadalom szabályai egy embertől megkívánnak.
Mint polgár, mint városfő, mint iparos, mint katona, mint hírlapíró betöltötte helyét, a munkában töltött egész élete alatt tanúsított működésével városunkban, a népszerűség legmagasabb fokát érte el.
E népszerűség tette Őt - 1873. július 28 - án - Gyula város polgármesterévé. -
Levéltári kincseket leltem {4}
Azonban Dobay János nem volt Gyula város szülötte.
Lippán született 1833. augusztus 31-én, ( akkoriban Temes vármegye ) s noha egyszerű nyomdászsegéd volt, amikor katonának sorozták, a hadseregben huszártiszti rangot nyert; de nem maradt a katonaságnál, hanem az 1860-as évek elején -
Gyulára költözött, könyvnyomdát alapított, amely - 1860. december 8-án megkezdve munkáját, s nyomdája 1873-ig az egyetlen " könyvsajtó " - ként jeleskedett Békés megyében. - Miképpen, közel három évtizeden keresztül kiadótulajdonosa és lustrumokon át szerkesztője volt. Minő lehetett e minőségben kifejtett munkássága? Arról ékesen tanuskodnak a "Békés" évfolyamai; a közjó érdekében írótollal is kifejtett eszméi, melyeknek megvalósításán azután szóval, tettel is buzgolkodott - és alig pár esztendő alatt kiváló tulajdonságaival, szigorú becsületességével, üzleti szolidságával, páratlan munkaképességével, tekintélyes társadalmi pozícióra emelkedett.
Levéltári kincseket leltem {5}
Ő a munka embere volt. A stréberkedés, a feltűnési vágy, a demagógia, avagy, a hajlongó hízelgés, melyek ma lépcsőül szolgálnak a magasabb polcokra; előtte teljesen ismeretlenek voltak.
A megfeszített munka imponáló erejével tört utat tehetségével, mindazon helyekre; hol dolgozni, alkotni kellett, hol a város haladásának erőre, kitartó és értékes munkára volt szüksége.
Mint nyomdásznak, évtizedeken keresztül kezeibe tétetett a - helyi kultúra, s Ő támogatta becsülettel úgy anyagilag, mint szellemileg.
Petőcz Károly: A Dobay-nyomda {Gyula} betűminta könyve I.
Kner Nyomda 1988 Békéscsaba - Gyoma
A társadalom minden közmozgalmaiban előkelő szerepet játszott, s számos egyletet, társulatot vezetett bölcs belátással, tapintattal, sikerrel.
Ő mindezen – mindenki által ismert – érdemei dacára is megmaradt egyszerű, szerény polgárnak, a polgármesteri széken úgy, mint a nyomdában;
hiúságtól teljesen mentesülve viselkedett. Csakis a nagy szíve maradt ; a határtalan emberszeretetétől vezetve, sarkallva a kitartó becsületes munkára.
Mintha most is láthatnánk jóságos kék szemeit, melyből a mérhetetlen emberszeretete sugárzott környezetére, családjára, s mindazokra, kik vele érintkezésbe kerültek. Hallani vélhetnénk cicomázatlan, egyenes beszédét, melyben nem igen válogatott a kifejezésekkel;
ha erélyes fellépésre volt szükség, avagy, atyai jóságos intéseit, melyeket jó szívétől diktálva mondott a hibát elkövetőknek,
- kik iránt mindig elnéző volt - ha nem romlottságból eredőnek látta a tévedést.
Három ízben emelete a közbizalom a polgármesteri székbe, és egy gyűlöletes hajsza után, amelyben azonban az Ő neve, az Ő egyéni tisztessége még gondolatban sem volt érintve, a választási ciklust be sem várva, - 1888. februárjában - önként visszalépett hivatalából, és „Johson” módjára visszament könyv műhelyébe egyszerű iparosnak, amihez különben nem hívságtól vezérelve, hanem meggyőződésből, külső megjelenésében is mindig maradt…
Dobay János nyomdájának és könyvkereskedésének hírdetése 1895-1914
A közgyűlések iránti érdeklődését azontúl is fenntartotta, különösen a kulturális és jótékony egyletek érdekében működött, fáradozott.
A – Gyulai Nőegylet közhasznú mulatságai rendezésében mondhatni egyetlen agilis férfitagjaként, az egyház, a közművelődési egylet, a vármegye különféle bizottságai;
az - Önkéntes Tűzoltó Egylet - elnöke és egyik alapítója, a - Polgári Kör - tagja, a - Gyulai Kereskedő Ifjak Társulatának - alelnöke, az - Ipartanodai Bizottság - alelnöke, az - 5. Temetkezési Társulat alelnöke - ahol önzetlenül, díj nélkül kell a közügyekben szerepelni, időt vesztegetni;
mindannyian legszolgálatkészebb tagjukat vesztették el halálával.
Amily kevésbé volt hiú, épp annyira önérzetes és büszke volt; mint férfiúi szavára, mint üzletember renoméjára, becsületére.
Dobay János nyomdájának a számlája Kliment Gyuláné Csausz Szidóniának 1897-ből
Betegsége hetekre, hónapokra kórházi ágyhoz kötötte; roppant szenvedései közepette is jobban érdekelte – monográfiájának – sorsa: ezt féltette, ennek érdekében tette meg az első sorban intézkedéseit úgy, hogy halála esetén – melynek bekövetkeztéről sejtelme lehetett, - az anyagi érdek figyelmen kívül hagyása mellett önzetlenül és ügyszeretetéből vállalt nagy munka, a koncepcióhoz méltó alakban elkészüljön, és csak akkor nyugodott meg, amidőn a monográfia technikai kivitelezését biztosította.
Ennél találóbban nem lehetne érzékeltetni - Dobay János - lelkületét, gondolkodás módját, hiszen betegségénél fontosabbnak tartotta a munka befejezését. Ez a monográfia technikai szempontból is olyan „alkotása”, olyan monumentális munka, minő még
- Magyarország egyetlen vidéki nyomdájából nem került ki - s évszázadokra szóló bizonytéka marad - DOBAY JÁNOS - ízlésének, ipari szolidságának.
1895. decemberében kezdett panaszkodni kezdődő betegsége első nyomairól. Csakis esténként dőlt le, napközben azonban, azt lehet mondani, élete utolsó napjáig dolgozott fáradhatatlanul.
Pár héttel halála előtt kérette magához a - Monográfia - korrektúráit, melynek sajtó alá rendezésével járó óriási nagy türelmet és kitartását igénylő munkát, betegen végezte.
A szinte, életművének számító – méltó képpeni befejezését életének – csalódásba ejtette ismerőseit, kik bár látták mindinkább hanyatló erejét, nem gondolták;
a halál oly gyors bekövetkeztét 1896. április 5-e éjszakáján...
1896. április 7-én, a temetési szertartást - Gróh Ferenc plébános végezte segédlettel, - Takácsi Lajos kántor pedig gyönyörű gyászéneket énekelt. Általános eklatánsul, nyilvánvaló részvét mellett indult meg a gyászmenet a gyászháztól a - Szent Kereszt - napjainkban, Kolera temetőbe.
Sűrű néptömeg borította el a Kossuth Lajos teret, s bár a közönség nagy része eloszlott a beszentelési szertartás után, igen nagy publikum kísérte ki végső útjában a derék férfiút.
Gyula - Kolera temető (Szent Kereszt) Dobay családi sírbolt
A temetőben - Oláh György megyei főügyész mondott megható búcsúbeszédet, mely sokak szeméből facsarta ki a könnyeket; midőn megindultságtól reszkető hangon mondott istenhozzádot a város első polgárának, ki polgári erényeinek gyakorlásával első helyet vívott ki magának a város történetében:
„ Könnyező szemekkel – egész valónkban megrendülve álljuk körül e sírt, melynek örök mélysége városunk oly polgárát fogadja be, ki nemcsak szívével, fenkölt szellemével, a közérdek fáradhatatlan s hatásos szolgálatával mindannyiunk fölé emelkedett.
Városunk első számú polgárát vesztettük el. A polgártársat, a barátot,- közéletünk kiváló alakját, a közbecsülés erős kötelékével. E kötelék elszakadt, s a szakadás szíveinken mélyreható sebet ütött, - kínzó fájdalmat okozott.
Közéletünk oly sivár. Az önérdek szelleme leng társadalmunk felett. - A közjó oly ritkán talál önzetlen szolgálatra. Mily sokszor kell tapasztalnunk, hogy az ember baráti szeretet f orrása önérdekből fakad, - mily sokszor látjuk, - hogy a közérdek előmozdítására irányuló tevékenységének rugója, egyéni érdek, - a jó, ha nem más – mint az ünnepeltetés vágya.
Dobay János felemelkedett e mindennapiságon, - az emberi gyarlóság szűk körén. Rajta a kor szelleme uralmat nem vehetett. - Fáradt, küzdött a közügyek terén, - munkálta a közjót önzetlenül, - elismeréstől irtózva.
Mily fájdalmas a veszteség – ha a derék polgárok sorai közül egy fa kidől ,– s mennyivel fájdalmasabb – megrendítő a veszteség – ha oly polgárt veszítünk el, mint Dobay János.
A közszolgálatnak oly sivár a mezeje. Nehéz, önfeláldozó küzdelemmel lehet a rögöket feltörni. A nehéz, önfeláldozó s gúnnyal kísért küzdelemben hányan fáradunk el, - hányan merültünk ki, amidőn elkedvetlenedve feladtuk a küzdelmet, - kiejtettük fegyverünket, a küzdelem leghatalmasabb eszközét, a tollat.
Dobay János sietett azt felemelni s áldozatokkal, de rendületlenül, csaknem magára hagyatva, újabb és újabb küzdelembe vinni. (…)
A szeretet, tisztelet, a közbecsülés, a polgári erényeknek hódolva gyújtá fel az áldozat oltár tüzét e sír előtt, s midőn végbúcsút veszünk az enyészetnek átadott polgártársunktól – barátunktól; szíveink fohásza száll a mindenség urához, nyugodjék békében, - legyen könnyű a sír, annak kit visszaadunk az anyaföldnek - s legyen megszentelt emléke ma, és mindörökre.”
Újságíró munkatársa és jó barátja - Khón Dávid - így emlékezik meg róla:
" És akit majdnem gyermekkorom óta vezéremnek vallottam, évtizedeken át munkatársa, fennkölt szellemének, puritán becsületességének és páratlan önzetlenségnek állandó s közvetlen ösmerője s éppen legnagyobb tisztelője voltam, méltán elmondhatom elhunytával:
" multis ille bonis flebilis occidit, nulli flebilior quam mihi. "
Gyevnár Erika
Dobay János neje Szlávy Katalin (1836-1903) volt, gyermekeik:
I. Dobay Lajos (1863-1929),
II. Dobay Ferencz {könyvnyomdász, könyvkötőmester, könyv-és papírkereskedő} (1865-1937). Ferencz vette át édesapja halálát követően a családi hagyományokat őrző nyomdát, illetőleg a "Békés" főszerkesztőségi posztját is megörökölte: tanulmányait Gyulán és Versecen végezte, azután ayja gyulai üzletében működött két esztendőn át, majd egy bécsi betűöntődében folytatta tanulmányait három éven keresztül. Bécs után budapesti nyomdákban szerzett további tapasztalatokat. 1885-ben pedig hazakerülvén Gyulára, átvette atyjától 1860-ban alapított üzletét. A 61. évfolyamában levő "Békés" című politkai hetilapnak felelős szerkesztője és kiadója lett. Békés vármegye törvényhatósági bizottságának és Gyula város képviselőtestületének tagja. A Békésmegyei Takarékpénztár Egyesület alelnőke. Az Erkel Ferenc Sakk-kör, az Általános Ipartestület, a Polgári Kör, és az Ujvárosi Olvasókör díszelnöke.{6}
1872. április 7-től, mint vegyes tartalmú hetilap újból megjelent a - „Békés” Társadalmi és közgazdászati hetilap. Felelős szerkesztő és kiadó: Dobay János. Kiadó hivatal: Gyula, Fő tér, Prág-féle ház - Dobay János könyvárus üzlete
Forrás: { 1-2-3-4-5 }Magyar Nemzeti Levéltár Békés megyei Levéltára - Gyula - Dobay nyomtatványok és a nyomdával kapcsolatos iratok 1860-1867 XV. 23./ 2. 1-3 , {6}Békésmegyei Fejek 28. oldal (MNL BéNL, Gyula)
{7} Délmagyarország. A megindult vegyes tartalmú hetilap 1887. október 1-én; a politika teljes kizárásával kezdte meg működédét Temesváron. Hetenként háromszor. Dobay Sándor Kálmán - reményét fejezte ki, hogy a Délmagyarország napilappá fog alakulni. A remény hiu volt; Temesváron - kivált 1887-ben - nem csak hogy egy második magyar napilap nem birt létrejönni, hanem a hetenként háromszor megjelenő Délmagyarország is nem sokára befejezte pályafutását; alig nehány száma jelent meg.(Dr.Berkeszi István: A temesvári könyvnyomdászat és hirlapirodalom története, Temesvár. Csanád-egyházmegyei könyvnyomda. 1900.
Implom József: Régi gyulai nyomdák, A kézisajtó kora - OSZK typográfia.oszk.hu, Corvin János Múzeum-Ladics hagyaték- Gyula -R.jelzet : 82.486, 82.504, Békés 1896. április 12. XV. évf.15.szám.