id. CZIGLER ANTAL, avagy A CZIGLER család
t ü n d ö k l é s e
A klasszicizmus kőlenyomatai Arad és Békés vármegyében
id. Czigler Antal - Vasárnapi Újság, 1862. fametszet
" Még 1821. július 23. elhunyt Arad jeles főispánja, Almásy Pál, s helyette másfél esztendő múlva sem volt betöltve. Almásy, a főispánságon kívül, sok egyéb méltóságot viselt, de őszinte szeretettel csüggött Aradvármegyén, melyben 1808. jószágot is szerzett s mely érdemeinek megörökítésére arczképét 1813.július 13. kifüggesztette a megyeháza termében. Azok közé tartozott, kik a közszabadság első biztosítékát az anyagi viszonyok rendezettségében látták s ki latinul, németül és francziául írt műveiben; a mercantilismusra hajlott.{...} A vármegye idiglenes kormányzásának idejében még erősödött is ez a közszellem. mindemellett, hogy Aradban összeírt 23 mezővárosból és 160 faluból csak 11 volt magyar, éppen ekkor, 1822-ben határozták el Arad rendjei, hogy magyarul vezetik ezentúl a fenyítő törvényszékek jegyzőkönyveit, a minthogy 1790-óta különben is magyar volt már a gyűlések, vizsgálatok, tanúvallomások stb.nyelve.
Az a 1430 nemes,a mennyi szembenállt az 182.570 nem-nemes lakossal,képviselni tudta az államiságot a kormány minden erőlködésével szemben,s teljesena társadalomra utalva is, különösen 1816/17-ben mutatta meg erejét, midőn-mint ösmeretes-kór-és szegényházak felállításával ügye-kezelt megmenteni az éhenhaló oláhságot. Az önsegélyre kitűnő példát nyújtott az aradiaknak a KÉT WENCKHEIM JÓZSEF.{...}
{...} a másik Wenckheim József a bárói ágból származott s első sikereit Békésvármegyében aratta. Ő már politikus volt,sőt Krassóban administratoriságot is vállalt, de ő is az anyagi érdekek emelésére fektette a fősúlyt. Buzgón fáradozott a szomszédos Békésmegye vizeinek s mocsarainak lecsapolása körüli s már 1815-ben könyvet írt a lótenyésztés emeléséről- Nem volt tehát ösmeretlen az aradiak előtt; azonban a beszéd, melyben aradmegyei administratorrá - igtatásakor (1823.ápril.8.) a főispánság rendeltetését fejtegette, nem oszlathatta el alkotmányos aggodalmaikat.
Nagy fénnyel fogadták; Kovács és Bittó alispánok, Tököli Péter és György, Csernovics(ts) Pál s VÁSÁRHELYI (id. János ) ismételten vacsorát, tánczmúlatságot adtak tiszteletére, s több napig tartó gyűlés idején naponként ő-maga száznál több megyei urat vendégelt meg asztalánál.{...} {1}
1780. Vásárhelyi ősi címer, rézmetszet {2}
Íme, a fenntebbiek alapján, bizonyítéka annak, hogy - kézdivásárhelyi Vásárhelyi I. János; Arad vármegyei származású, lőkösházi földbirtokos - Arad vármegye egykori alispánja - és a Wenckheim család szoros kapcsolatban állt egymással a reformkor évtizedeiben.
Magyargyula - A kezdet
Miután a legnagyobb tűzvész végigsöpört Gyulán, 1801. július 19-12-ei között; nem kímélve a - Wenckheim kastélyt sem - , gróf Wenckheim III. Seraf Ferenc Lipót - császári és királyi kamarás, a pápai Krisztus jeles rend lovagja - meghívására id. CZIGLER ANTAL aradi építőmester megkezdte küldetését Békés vármegyében is.
gróf Wenckheim Serafin Ferenc Lipót
1735-1838
Egy kis történeti áttekintés:
" A XV. században épült várkastély - a források következtesen kastélyként és nem várként, vagy erődítésként említik - belső és külső vára mellett a XVI. századra elővéd vonalként kialakult huszárvár az a terület, ahol a XVIII. században felépült a mai rezidencia elődje, vagy magja. " {4}
báró HARRUCKERN János György 1721-23-ban kapta meg a - gyulai urdalmat - a várral - s " annak elővédjéül szolgáló huszárvárral " - a huszárvár területén kastélyt építetett. Ez az épület lenne a mai kastély őse.
Fia ; Ferenc az 1750-es években kastélyt " megmagasította, feltehetőleg mandsardtetővel fedte, és mindkét oldalon földszintes szárnyakkal toldotta meg. " Azonban, 1775-ben bekövetkezett halálakor fiúörökös híján a Harruckern " birodalom" öt részre oszlott. A gyulai - központi területet - leánya, Harruckern Josepha és férje, Károlyi Antal irányította.
báró Gruber Terézia építette fel 1798-ban megbővítve a gyulai várkastélyt - udvari kápolnával - ellátva azon helyen, hol a hajdani várparancsnoki emeletes palota helyén az 1745 -ben épült HARRUCKERN-féle épület pusztulásának indult s 1795-ben porrá égett. Az akkor elkészült kastély homlokzatán megörökített felirat jelezte és hírdette akkor: " THERESIA. AGRO. OPPIDQUE. GYULA. SUI. IURIS FACTO. HAS. AEDES. POSULT. MDCCXCVIII. "
Harruckern-Wenckheim- Almásy kastély
{1} Márki Sándor dr.:Arad és Aradvármegye története I.-II.1892-1895. (Arad vármegye és Arad sz.kir. város monographiaja.II.rész)
{2} saját gyűjteményből
{3}Sisa Béla: Gyula, Kastélykert, volt Almásy-kastély -Békés megye műemlékei
{4} Velladics Márta művészettörténész- FORSTER Központ(KÖH)