kézdivásárhelyi Vásárhelyi I. János,
( Világos, 1764. május 11. - Csermő, 1837. január 16.)
egy reformkori nemes életrajza a generációkon keresztül
gyarapodott Könyvtáruk tükrében
- Bevezető az életrajzához-
"A reformkort irodalmunk, sőt egész nemzeti műveltségünk első virágkorának tartja a tudományos köztudat." (...) "Az irodalom - s benne prózánk - ebben az időben sokkal többet jelenet magyar földön társadalmi tudatformánál, művészetnél, a valóság pusztán esztétikai tükröződésénél. Az irodalom ekkor a nemzeti lét őre, sáfára, reprezentánsa, fenntartó közege, az író pedig maga a nemzeti tudat képviselője, kifejezője, állandó hordozója.(1.)
Arad, Levéltár-Köz kormányzási tárgyak Lajstroma,1358.Fond/22.könyv,1549/1831. id.Vásárhelyi János királyi tanácsos aláírása
Lényegesnek tartottam e kis bevezető szöveggel kezdeni írásomat; hiszen egy olyan ember életébe fogunk bepillantani, - aki a Reformkor - időszakában élt, - de legalábbis megélte, átélte és hírdette ezen eszmék tudatformáló gondolatiságát... Joggal teheted fel a kérdést, miből gondolom?
Mivel az egykori Arad vármegye egyik méltóságáról beszélünk,; Arad múltja, és történelme adhatja meg a választ, - gondoltam. - " Ó, hiszen oly egyszerű a feladat..." - S a genealógiai szakirodalom alapján behatárolható az egykori aradi első alispán és királyi tanácsos - Nemes kézdivásárhelyi VÁSÁRHELYI I. János és családjának története...Nos, tévedtem, - nem így történt.
Arad, egykori Batthyány utca részlet
- A kézdivásárhelyi VÁSÁRHELYI család ebben az utcában lakott, " úrilakuk" ( Batthyány utca 27. szám) lebontásra került -
Az egyszerűnek tűnő aradi kutatások nem vezettek eredményre; a nehézségeken kívül, - az írásos anyagok, iratok, bárminemű dokumentumok - hiányosan, vagy többnyire sehogyan ! sem maradtak fönn az aradi levéltárban... megint eszembe ju t egy régebbi gondolatom; mintha egy nagy szélvihar elfújta volna az összes magyar iratot; a " CSÁNYI LEVÉLTÁRRAL ",, és a vármegye történelmével együtt...
Szerencse, az egykori - FŐTÉREN - ( Szabadságtér ) , és a belvárosban még állnak a nagy, Arad vármegye magyar nemes, vagy magyar nemességet nyert családjai által emelt paloták, úri bérházak, bérpaloták, intézmények,...
PURGLY Ház, FREIBEISZ lakás, SZÁNTAY Palota, BOHUS Palota (bér), NAUMANN Palota, HIRSCHL Ház ( Régi Színház), PÉNZÜGYI Palota, SZÍNHÁZ (új), KASZINO, NEMZETI BANK (ACSEV megrendelésére, mint bank), HERMANN Palota, stb.
... bár, nem a legjobb állapotukban... E "beszélő paloták" falai viszont " megkötötték" a múltat. Sokszor megszólaltak nekem. Hallottam néma sírásukat; mert leverték címereiket, utcatábláikat...De az emlékeiket, a gyökereiket ma is hordozzák az egykor finomra csiszolt kövek... Míves kovácsoltvas erkélyeiken olykor " látni" a letűnt idők nagyságait... A szárnyas, zsalugáteres ablakok foszladozó függönyei mögül, mintha kecses, csipkeruhás női árnyak libbentenék meg a finom kelméket... Szinte hallani halk dúdolásukat ma is... Könnyes pillantásaikból megértem; számukra ez több, mint fájdalom...
"Arad nemzeti műveltségének temploma" (Szántay Lajos tervei alapján)
Az egykori, 1881-ben alakult aradi - " KÖLCSEY- EGYESÜLET " - társadalmi egyesülést akart, mert már Kölcseytől gyermekkorukban megtanulták s gyemekeiket is arra tanították, hogy a " társaságban született ember nem önmagáé; emberi ész és erő csak társaságban fejlődik ki." Ezt a társadalmi egyesülést a nemzeti közműveltség, és a magyar nyelv terjesztésére, a hazai irodalom pártolásásra, a tudományok népszerűsítésére, valamint a művészetek ápolására és fejlesztésére akarták használni.
Hiszen már Kölcsey megkövetelte, hogy ismereteiket a sokaság közkincsévé tegye, világos ideákból fáklyát gyújtsanak, melynél az együttélők előítéleteik sötétségéből kiléphessenek; s minden ismeretet a kor szükségeire s kívánataira, a jelenlét nemesítésére, a jövendő előkészítésére fordították és amennyire lehet, átvigyék az életbe.
Ez az, amit egyesületük a közműveltség terjesztése érdekében szem előtt tartott, s amit szem elől a jövőben sem tévesztett.
" Meleg szeretettel függj a hon nyelvén - int bennünket Kölcsey -, mert h a z a, n e m z e t, n y e l v: három, egymástól elválszthatatlan dolog; aki ez utolsóért nem buzog, a két elsőért nehezen fog áldozatot hozni."
Arad, " A. D." Xenopol Megyei Könyvtár (Biblioteca Judeteana)
Nem véletlenül ragadtam ki a Kölcsey-Egyesület " hitvallásából " egy részletet.
Hiszen az egyesület; modhatni, folytatója a reformkor szellemének; gyermeke egy történelmi tudat megújításának, - akik nemcsak szavakban hangoztatják a hazát, de tenni is akarnak érte. " Mindazt a megújulásra való törekvést, felemelkedési igényt, amely a reformkorban a többre, jobbra vágyó elmékben élt, - kezdetben az irodalom közegében felerősödötten kapott hangot." (1.)
A Társadalmi egyesülés célja: " A nemzeti közműveltség és a magyar nyelv terjesztése, a hazai irodalom pártolása, a tudományok népszerűsítése, valamint a művészetek ápolása és fejlesztése. "
Csanád palota - "Arad-Csanád Egyesült Vasuti Társaság" (ACSEV) egykori székhelye
Az " Összetartozás szabadkőműves páholy " épülete,1908.
Azt az eszmét, amit a Kölcsey egyesület képviselt a 19. század végétől, - elődeik - Arad vármegye nemességének szelleme oltotta beléjük. Ha az aradi, és az " elveszett " családi iratokból lehetetlen bemutatni Vásárhelyi Jánost, és korát; viszont " családi könyvtáruk" minden bizonnyal megadhatja a választ ...
Tanulságul szolgál az aradi levéltárban - Archivale Statului, Arad - 252. Fondul Familial Orczy- Vásárhelyi, Arad 1781- 1856 - Nr. 5. számon nyílvántartott - kézzel íródott füzetecske - megmaradt részlete -, amely :
" Kézdi Vásárhelyi János Könyvtára "
" Politika és Nemzetgazdászat " 30. lap
" Jogtudomány " 30-31-32. lap
" Magyarországgyűlési iratok " 33-37. lap
" Történelem " 38. lap
" Történelem és földrajz " 38-41. lap
" Utileírások " 41. lap hátoldala
" Az ARADI Kir. FŐGIMNÁZIUM
Orczy-Vásárhelyi Könyvtára " - feliratú körpecsétjével ellátva.
(*A füzetecske első lapjától a huszonkilencedik lapjáig hiányzik a könyvtár "listája", s a negyvenegyedik laptól újra hiányos.)
- a könyvek számozott, lista-szerű felsorolása ősei, maga Vásárhelyi I. János -illetve leszármazottjainak hétköznapjaiba, közéleti és politikai tevékenységébe enged bepillantani. Számomra a könyvek sok mindent elárulnak tulajdonosaikról...
Magyar Királyi Főgimnázium és Reáliskola (Lyceum )
A Vásárhelyi család " SZÉCHENYI gyűjteménye" a reformokat követő, a nemzeti tudat képviselőjeiként, Széchenyi elkötelezett híveiként - mint látjuk - a korszellem szerint az első hírnök; az irodalom "nevelő" eszméjében nyilvánult meg. E majdnem teljes, Széchenyi műveit felsorakoztató - családi könyvtár - egyik kiemelkedő részeként rámutat egykori tulajdonosaik szemléletmódjára és értékrendjére - a jelenben.
" Lovakrul - Pest, 1828. , Hitel - Pest, 1830. , Világ - , Magyar játékszínrül - Cenk, 1832. , A ' Magyar Academia körül. - Pest, 1842. , Stadium - Lipcse, 1833. I. rész , Hunnia - 1834. , Pesti lóversenyköny 1828-1829-re. - Pest, Jelentés ( gróf Andrássy Györgynek és gróf Széchenyi Istvánnak a budapesti lánchíd - egyesülethez irányított jelentése, midőn külföldről visszatértek) - Pozsony, 1833. , Töredék gróf Széchenyi István kiadatlan irataiból. Közrebocsátja Török János (1860) , gróf Dessewffy Aurél: Néhány szó a Hitel, Taglalat és Világ ügyében. - Kassa,1831. , X.Y.Z. könyv. - Pest, 1841. , gróf Dessewffy József: A <hitel> cz. munka taglalatja - Kassa, 1831. , báró Eötvös József: Kelet népe és a Pesti Hírlap. - Pest, 1841. , A Kelet népe felnyitotta szemét egy nyugatinak.. , Reform . - Lipcse, 1846. , Fay András: Kelet népe nyugaton. - Pest, 1841. , Vajdafy József: Toldalék-észrevételek gróf Széchenyi István Hitel czímű munkájához. Egy hazafitól. - Pesten, Wigand Ottó, 1831. , báró Wesselényi Miklós: A régi híres ménesek egyike (zsibói) megszüntetésének ügyében. - Pest, 1829. , Balítéletekről. - 1831. , Szózat a magyar és szláv nemzetiség ügyében. - Lipcse, 1843. , Pulszky Ferenc : Töredékes észrevételek a Dunaszabályozás ' s keleti kérdés iránt. - Pozsony, 1840. , A' Buda' s Pest közt építendő álló-híd tárgyában kinevezett országos küldöttség' munkálatai. Első közlemény. - Pest,1837. , Záborszky Alajos: A Pesti Hírlap elleni gyanusítások és haladás. - Pest, 1841. "
Minorita templom ( Konventuális Ferences Minorita Rend - Szent Erzsébetről elnevezett Magyarországi és Erdélyi Rendtartománya ), szentelése 1911.október 22.
Idősebb Vásárhelyi János éppen csak megélte a reformkor tűzvészként végigsöprő időszakát, viszont fiai; ifjabb János és Albert, apjuk " eszmei hagyatékával" is - tovább örökítették, és hírdették a nemzeti tudat ébredését - példaértékű tetteikkel...
A Vásárhelyi Könyvtár első, írásos létezésére egy - Végrendelet - a bizonyíték, amely 1768. február 8-án kelt Világoson :
nemes kézdivásárhelyi VÁSÁRHELYI I. JONATHÁN (1718 körül - 1769), aki - gyaraki gróf Grassalkovich I. Antalnak , - Arad , majd Nógrád vármegye főispánjának - így, a legtekintélyesebb magyarországi főúrnak
önálló " fiscalisává" neveztetett ki. Grassalkovich adományozta számára, mint "honoricum directorának és árendásának " a világosi birtokot, nyílván elismerése jeléül.
I. Jonathán , - nagybátyjaként id. Vásárhelyinek - fiú örököse nem lévén, I. Jánosra, és annak családjára hagyta -
" világosi házát, telekkel, szőlőjét, szilváskertjét, szarvasmarháit és kissebb háziállatait; lovait, kancáit, szekereit, ruhákat, fegyvereit, gabonaféléit, borait valamint Könyvtárát ..."
A Végrendelet tartalmaz többek között egy " VÁSÁRHELYI JONATHÁN ALAPÍTMÁNY " - ról szóló bejegyzést, amely szerint " 2000 rajnai forintnyi alaptőkével rendelkező Alapítmány céljaként a szegény, nemes ifjak neveltetésére fordítassék. "
A Bevezető után következzék az Életrajz...
Gyevnár Erika
Forrás:
(1) Fenyő Miklós: A reformkor prózairodalma, Móra Könyvkiadó 1986. Romániai Magyar Lexikon - lexikon.adatbank.ro, www.delmagyar.hu -Régi magyar képeket ide., Arad-Levéltár, Adatbank erdélyi magyar elektronikus könyvtár- adatbank.transindex.ro,
Márki Sándor dr.: Régi és uj élet. (Előszó-féle), Arad, 1915., továbbá Aradvármegye és Arad szabad királyi város története. 1895.
Gaál Jenő: Aradvármegye és Arad szabad királyi város közgazdasági, közgazdasági és közművelődési állapotának leírása. Arad, 1898.
Lakatos Ottó: Arad története. II.-III.Arad, 1881.
Csorba László: Széchenyi István és a modern politikai irodalom kezdetei, 1825: A Magyar Tudományos Akadémia megalapítása
A "Végrendelet" és az adatok, Vásárhelyi Kinga , a család egyik leszármazottja szíves közlése és engedélye alapján került felhasználásra.
Továbbá, Vásárhelyi János (1908-1975) iratainak felhasználásával.