Nász a HORTHY- PURGLY családban
Arad, 1901. július 22.
Belvárosi református templom
Egy tudósítás részletei
" esküvői mirtuszkoszorú " az 1900-as évek elejéről
Évek óta nem látott Arad olyan fényes, pompás nászünnepélyt, amilyen ma folyt le a Purgly- Horthy családban.
Horthy Miklós I. osztályú cs. és kir. sorhajóhadnagy,
- nagybányai HORTHY István főrendiházi tag, és néhai dévaványai Halassy Paula -
fia esküdött örök hűséget PURGLY Magda kisasszonynak,
- jószáshelyi PURGLY János és neje, néhai kézdivásárhelyi Vásárhelyi Ilona leányának.
A fényes esküvő ma délelőtt fél tizenegy órkor a mennyasszony szülői házánál kezdődött. A polgári szertartáson ma délelőtt, Szendy Béla anyakönyvezető a házassági törvények értelmében ekkor házastársaknak nyílvánította Arad legszebb leányát és az egyenruhás, arany vállrojtos vőlegényt.
Tanuk: monyorói báró Urbán Iván, Arad vármegye és Arad város főispánja, és dévaványai Halassy Pál cs. és kir. kamarás, vezérőrnagy.
Urbán Iván főispán, a manyasszony násznagyaként a házasságkötést követően a következő beszédet intézte az ifjú párhoz:
" Elérkezett azon perc, mely mindenki életében a legfontosabb fordulópontot képezi. Hozzád fordulva kedves lányom, mindnyájunk nevében szívem teljes szeretetével és melegével veszek Tőled búcsút e percben, midőn saját választásod, saját elhatározásod folytán szíved tiszta érzelme szerint követed azt a férfiút, kihez egész jövődet kötötted.
" Békebeli" esküvői stílus és kellékei
Legyél férjednek, őt gyögéden szerető neje, ő legyen neked mindig legbizalmasabb barátod. Legyen jövőd olyan boldog, mint azt mi neked mindnyájan tiszta szívből kívánjuk.
E perctől kezdve, kedves Miklós, hozzád és egész jövődhöz fűződik annak élete és jövője, kit vezetni, támogatni, védeni és boldoggá tenni mától kezdve, legszentebb kötelességed lesz. Egy, az övéi által odaadóan szeretett gyermekhez kötötted jövődet, környezd őt oly szeretettel, vezesd őt olyan szilárdsággal és szeresd őt oly melegséggel, mint az övéi tették, legyél gyöngéd barátja. De egyszersmind szilárd élettársa és szerető férje. "
Úrvacsorai kelyhek - református templom
...A zöld folyondárokkal díszített menyasszonyi házból hosszú kocsisor vonult ezután az ( egykori) Deák Ferenc utcai - belvárosi református templomba. - A pompásnál-pompásabb négyes fogatok a bennülők nemesi színeivel voltak felszalagozva és virággal elborítva. A fényes toalettek, a ragyogó díszmagyar ruhák; valósággal elkápráztatták a nézők szemeit.
Az első kocsiban Urbán Iván főispán, a menyasszony násznagya ült, - régi magyar szokás szerint kezében a bokrétás násznagyi pálcával.
A második kocsiban Blaskovits Erneszt , kellemesi Melczer István és Horthy Jenő birtokosok, a harmadikban Parecz Gyula dr., vlakovári Vlahovszky Gizellával, a negyedik kocsiban id.Vásárhelyi László ( Purgly Teréz férje, lőkösházi földbirtokos) és rajkai Freibeisz Miklós.
Azután rajkai Freibeisz Miklósné Pécsy György huszár főhadnaggyal, Pécsy Györgyné Purgly Lászlóval, Horthy Istvánné kellemesi Melczer István cs. és kir. kamarással, Blaskovits Ernesztné Bíró Alberttel, Purgly Lászlóné Horthy István főrendiházi taggal és Graefl Jenőné Purgly Jánossal, a menyasszony atyjával.
Forrás: Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár (illusztráció)
Közvetlenül a koszorús párok után jött a vőlegény: Horthy Miklós és násznagya, Halasy Pál tábornok.
Utánuk uszályos fehér selyem ruhában a gyögyörűséges menyasszony nászasszonyával, Urbán Ivánnéval.
Ezután érkeztek a koszorús párok, szintén négyes fogatokon, a következő sorrendben: Melczer Emil Graefl Jenővel, Paula és Purgly Emil, Hegyes Szeréna Horthy Szabolccsal, Janky Annuska Horthy Zoltánnal.
A vég nélküli kocsisort Urbán Péter és ifj. Urbán Iván zárták. A kocsik az Andrássy téren és Deák Ferenc utcán keresztül robogtak a templom elé, ahol már óriási közönség várta az érkezőket. Jóllehet a templomban csak " belépti - jeggyel " lehetett bejutni, az mégis színültig megtelt előkelő közönséggel.
A két násznagy kíséretében vonult be a templomba - Csécsi Imre, ev. református lelkész - ; aki rövid ima után az ő kiváló szónoki tehetségével a következő költői szárnyalású beszédet imtézte a fiatal párhoz:
" - Elsőben is legyen nékem megengedve, hogy mindazoknak, kiket Istennek ezen egyszerű templomában most vagy a szív és szeretet köteléke, vagy a tisztelet vonzott, lélekből üdvözöljetek benneteket!
A mindennapi élet felfogása szerint a törvény betűje immár megkötötte szövetségeteket as az eskü komoly hangja és az imádság buzgó rebegése csak arra való, hogy a frigyet megszentelje és megáldja.
De vajon úgy van- e valóban? A törvény és az eskü szava köti - e meg azt a szövetséget, mely egára avagy boldogtalanságára szól? Én azt hiszem, hogy megnyugvással csak akkor gondolhatunk a kérdésre és ennek megfejtésére, ha a szó teljes értelmében megértjük, hogy mit jelent az a nagyon ismert mondás:
" A házasság az égben köttetik. "
Igen, a házasságot nem a törvény, nem az eskü, hanem a szívek kötik meg.
A vallás szerint a szeretet alkotja Isten világát, a mennyet, s ha a szívet a szeretet indulata tölti el, úgy a szívben kötött házasság nem más, mint égben kötött házasság. A hűtlenség hányszor megtöri a törvény rideg betűjét, a hazug ajkakkal modott eskü hányszor a boldogság ölére kergeti a vétkezőt! De lehet - e valamikor csak egy szempillantásig is hűtelen a tiszta szeretet, lehet-e megtörni, szétszúzni az eskü erejét, ha annak szent szavait a szeretet diktálta az ajkaknak?(...)
Mi örömmel hisszük, ti boldogan tudjátok, hogy csak a szeretet alkothat szövetséget két szív között. Ez a cél nem érhető el más úton. A szeretet mindent pótol, de a szeretetet nem pótolja semmi. (...)
Az arcokról sugárzó derű mintha figyelmeztetne engemet: feleleges beszéd... Hiszen a mi szíveink telvék a szeretet gazdag kincseivel. Szeretet..., egyetlen szó, de mennyi mindent jelent ez, mennyi kibeszélhetetlent óhajtunk vele mondani! Mennyi erő, mennyi hit, remény, érzés és gondolat és kötelesség fűződik ez egyetlen szóhoz! Ti értsétek megminden szavát mindenkor: értsétek meg, hogy a szeretet nem ismeri a haragot, a gyűlöletet, hanem a békét; a szeretet nem szemrehányó, de elnéző, megbocsátó indulat, amelyben ott van az egyetértés, az engesztelődés, a megelégedés, szóval a boldogságnak minden kelléke és eszköze.
A Szerelem Istennőjének Szent madaraként tisztelték a galambot
Boldog vőlegény! Tied az immár, akiről mint fényes eszményről, álmodoztál! Az álom valóra vált: életed ma nyerte meg igaz jutalmazását Istentől. Tied az ifjú hölgy, kire illenek a bibliai szavak:
" Úgy látszik, mint a hajnal, szép, mint a hold, tiszta mint a nap."
Legyen ő mindig leked édes fele, szíved boldog szomszédja örökre.
Boldog ifjú menyasszony! Hűséget, szeretetet lehellő legyen minden szavad, egyetlen tanácsot fogadj el: szíved tanácsát! Ajkad mosolyában, szemed fényében tündököljék ez az igazság: csak a halál választhat el engem attól, akit híven szeretek!(...)
Most esküdjetek!...Most adjátok bizonyosságát a szeretetnek!( ...) "
Az esketési szertartás alatt az Oratórium-Egyesület tagjaiból és műkedvelőiből alakult vegyes kar; Sperber Frigyes vezetése alatt - Wagner: Lohengrin Nászdalát - énekelte. Az eskü szavainak elhangzása után az organán Höszly Jakab karmester - Mendelssohn Nászindulóját játszotta.
A templomból a nászmenet a Batthyányi és Széchenyi utcákon keresztül ért a József főherceg úti Purgly házhoz, ahol délben fényes lakoma várta a tisztelt vendégeket.
A fiatal pár a délutáni vonattal nászútra s innen a vőlegény állomáshelyére, Pólába utazott...
{Forrás: Aradi Közlöny, 1901.július 23. száma, 5.oldal}