VÁSÁRHELYI JÁNOS ifj. , avagy egy
ifjú literatúriai reformer
Borosjenő, 1800.április 22. - Lőkösháza, Vásárhelyi kastély, 1843.szeptember 9.
(...) Lőkösháza valóban kis település, határszéli helyzetét tekintve mégis telis-tele van "titkokkal", felfedezésre váró omladozó kúriákkal, elfeledett tulajdonosaik sorsa azonban most is ott leng az ódon falak között...Suttogó emlékek, halvány sejtelem...Ennyi maradt a valódi nemes urakból, a kastélyok úrnőiből. Az igazi nagyságokból. A sárguló papírlapok nyomain haladva idézzük meg Őket, idézzük fel tetteikben, gondolataikban megnyilvánuló személyiségeiket. A kastély már újra áll. De kik voltak a tulajdonosaik? Mert Nélkülük nincs meg az egység, az egyensúly. Mindent elvettek tőlük, de a nevük örökre fennmarad.(...)
ifj. kézdivásárhelyi Vásárhelyi János tanulmányait Aradon kezdte; a " bölcseletet " Pesten, a jogot Jerney Jánossal, a későbbi történetíróval együtt Pozsonyyban végezte 1819. szeptemberében.
Alig volt 16 éves, amikor első versét megírta.
Pozsonyi diákévei alatt, 1818-19-ben Kovacsoczy Mihály, Kacskovits Károly, Jerney János és Gyulay Sándor komoly irányú barátsága; méginkább pedig - KISFALUDY KÁROLY,- akivel személyes barátságot ápolt, továbbá - KAZINCZY FERENCCEL - való ismeretsége már korán buzdítólag érintette...
Az ifjú tehetségek valamennyien, a - magyar irodalom - oltárán óhajtottak áldozni; Kisfaludy költészete az egész nemzetre jótékonyan hatott, s a fentebb nevezetes barátok úgy pengették lantjaikat, hogy az édes, az oly sokáig elnyomott anyanyelvnek minden művelője iránt valóságos kegyelettel viselt a magyar ébredő nemzet.
A fiatal költő több költeménye is megjelent a - HÉBE -ben (1821), az -
AURORA -ban (1825), a - Szépliteratúriai Ajándék -ban (1822-24), és
a - Felső Magyar Országi Minerva -ban maga Kazinczy méltatta tehetségét (1826).
Pesti tanulmányainak befejezése emlékére egy kis epigrammával, egy utolsó "Istenhozzáddal" búcsúzott a jó öreg Budapesttől:
" Elhagylak már szép ideim bájlója, szabad Pest! Vedd búcsúm: a sors rendele vélem emigy... "
Cikkezett a Tudományos Gyűjtemény-ben; " A dagadó forrás Biharmegyében " címmel ( 1822. szeptember).{3}
Már ifjú éveiben nem csupán szavakban hangoztatta a hazát, de tenni is akart érte. Nemzet és egyén sorsának változásával a relatív szép, azaz a romantika esztétikáját hívta életre a reformkor évtizedeiben.
Költészetére jellemző: - a térben és időben, társadalomban és korban való körültagoltság, a hazai létállapotok és az egyéni lelkiség tükröztetése, a szenvedély és a bensőség korlátlanabb lehetőségei, - azaz a társadalom, a jelentés, a képzelet, az élmény, maga az eredetiség.
Nemcsak a politikai nézeteiben követte a társadalmi és nemzeti reformmozgalmak áramát, hanem a felvilágosodás korában " kesztyűt dobó " irodalom tudatformáló, a nemzeti öntudat képviselőjeként is jeleskedett.
Régről öröklött hazafiságát - édesapjától, Vásárhelyi János Arad vármegye első alispánjától és királyi tanácsosától - vette át, amit könnyed természetességgel átitatott neveltetésének köszönhetett.
Roskadozó polcok a Vásárhelyi - családi könyvtárban, egyenes út a literatúria felé...
Különböző alkalmakkor mondott " Beszédei " közül számos nyomtatásban is megjelent {1}, a reformkor időszakában, azonkívül maradt két kötetnyi költeménye, -
" ifj. Vásárhelyi János minden munkái kéz írásban " - s három kötetnyi " Alkalmi beszéde ".
A magyar írók - ( Sajai László, Jenei János, Csokonai Vitéz Mihály, stb.) nyomtatatlan munkáit másolta (!) szorgosan Vásárhelyi, majd gyűjtötte össze kötetbe ;- " A magyar irók eddig nyomtatatlan munkái " - I. kötet - öszveszedte Vásárhelyi János." {2}
" Kara Győző: Az aradi királyi főgimnázium ORCZY-VÁSÁRHELYI Könyvtárának Alapleltára - nak ( Elkészítette a könyvtár rendezésével kapcsolatban a nagyméltóságú vallás-és közoktatásügyi minisztériumnak 1898. évi 84891. számú rendeletével kelt megbízásból, - A rendezés megkezdett 1898-ban, befejezett 1905-ben.)"
adatai alapján:
a 828. oldalon található 125. sorszám alatt "Beszédek",ifj. Vásárhelyi Jánostól - 30 db. füzet,
a 126. sorszám alatt " Országgyűlési Beszédek ", ifj. Vásárhelyi Jánostól - 1 kötet,
a 127. sorszám alatt pedig " Beszédek különféle alkalmakkor tartott " ifj. Vásárhelyitől - 26 db. füzetet listázott fel.{2}
Első költeménye, amely nyomtatásban megjelent a "HÉBE" -ben - A' Könny. Pesten,1821. september (eredeti kézirat) Arad, Biblioteca Judeteana,A.D.Xenopol - Régi nyomtaványok tára (Patrimonium)
{1} Szeged-Levéltár, - IV.A.3./1832./1903. , {2} Kara Győző: Az aradi királyi főgimnázium "Orczy-Vásárhelyi Könyvtár Alapleltára" (1898-1905.)Arad, Biblioteca Judeteana A.D.Xenopol - Régi nyomtaványok tára(Patrimonium)/ L.III.A.42.
Dr.Márki Sándor:Alföld,1880.XI.21/268.szám, {3}Országos Széchenyi Könyvtár- 757 Fol Hung
"AURORA" - Kisfaludy Károly által a magyar hölgyek számra szerkesztett első évfolyam, mely 1821. november 25-én látott napvilágot.